Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. október. 17. 10:02

Nagy Márton: Most azt gondolom, hogy a harmadik negyedéves GDP nem lesz olyan jó, mint ahogyan a piac várja

Sztojcsev Iván
Szerzőnk Sztojcsev Iván

Az év végéig az eddigi várakozásoknál gyengébben teljesíthet a magyar gazdaság, 2025-től jöhet a nagyobb növekedés – mondta Nagy Márton. A nemzetgazdasági miniszter több részletre is kitért az egy nappal korábban bemutatott 21 pontos kormányzati akciótervből. Elmondta, hogyan szeretne egymilliós átlagbért, jobb lakhatási körülményeket és több céges támogatást.

Van egy lakhatási válság, a kormánynak a bankrendszer tud segíteni abban, hogy kedvezményt nyújtson – mondta Nagy Márton a Portfolio.hu Budapest Economic Forum nevű konferenciáján. A gazdasági miniszter röviden válaszolt az előtte felszólaló Csányi Sándornak: miután az OTP vezére azt kritizálta, hogy a kormány nem vállal garanciát az alacsony inflációra, és hogy gyakran változtatják a banki szabályokat, Nagy azt mondta: garantálja, hogy 3 százalékos lesz az infláció, az pedig, hogy a bankoknak extra terheket kell vállalniuk, azt jelenti, hogy a kormány reagál a gazdaság változásaira.

A kormány úgy számol, hogy az idei GDP-növekedés éves szinten 1,5 százalék körül lehet, talán valamivel az alatt, „most azt gondolom, hogy ennél valamivel alacsonyabb lesz, a harmadik negyedéves GDP nem lesz olyan jó, mint ahogyan a piac várja”, a harmadik negyedéves adat a nullához lesz közel. 2025 első negyedévében jöhet egy 5 százalék környéki ugrás, főleg a bázishatás miatt, utána ráállhatunk egy 3-4 százalékos szintre.

A belgazdaság kezd helyreállni, a fogyasztás most már jó, az inflációtól pedig már nem kell félni, a beruházások volumene viszont beszakadt – sorolta a miniszter. A gazdaságpolitika új fókusza nem lehet a munkahelyekkel kapcsolatos, mert a foglalkoztatottságban szinte már nem lehet hova feljebb lépni – tette hozzá.

Nagy Márton.
Veres Viktor

A miniszter ezek után a kormány új ígéreteit sorolta: évente 25 ezer új lakás építése, Budapesten egymillió forintos négyzetméterár és maximum 5 százalékos lakáshitel, 2028-ra ezereurós minimálbér és egymillió forintos átlagkereset, ezenkívül a magyar kkv-k átlagos méretének és az exporton belüli részarányuknak a megduplázása. Ezek jó része persze nem olyan dolog, amelyet a kormány hatalmi szóval elintézhet – a miniszter most több új részletet is felsorolt arról a 21 pontos új akciótervről, amelyet egy napja mutattak be röviden, és azt ígérte, a következő hetekben még több részletszabályt megmutatnak.

Van, amit tud közvetlenül szabályozni az állam: a jövő héten beadják az Airbnb-korlátozásról szóló szabályozás terveit, egy kétéves Airbnb-moratóriummal kezdenének a fővárosban, és négy-ötszörös adóemelést is terveznek ezekre Budapesten. Szabályoznák a lakásbérleti díjakat és feltételeket is, ahogy a kollégiumi férőhelyek biztosítása is ott van a célok között.

Lakásinfláció van, a vásárlásban és a bérlésben egyaránt, és nem látszik, hogy ezt mi állítaná meg – állapította meg Nagy Márton. Üzent a főváros vezetőinek és a kerületeknek is: „Lehet dumálni arról, hogy tök jó, hogy mi foglalkozunk a lakhatással, de azért foglalkozunk ezzel, mert ők nem oldották meg.” De az egyetemek sem tettek semmit azért, hogy legyenek kollégiumi férőhelyek, pedig az az ő dolguk lett volna a miniszter szerint.

„Az egyik lábamat levágom, hogy a másik lábamat megsegítsem” – így mutatta be azt a tervet, hogy a Széphttps://hvg.hu/cimke/Nagy%20M%C3%A1rton-kártyára érkező juttatások felét lakásfelújításra lehessen felhasználni. Arról pedig, hogy az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat el lehessen költeni lakáscélra, azt mondta, sok kérdés érkezett a társadalmi egyeztetésben, majd válaszolni fognak.

A Szép-kártyától a megcsapolt a nyugdíj-megtakarításokig – rendkívül nagyot kockáztat a kormány az új lakástámogatási akciótervével

A kormány a nyugdíj-megtakarítások után még a Szép-kártyákról is a lakáspiac keresleti oldalát fűtené. Az újabb akcióterv intézkedései az államháztartásnak olcsók vagy nem kerülnek semmibe, sőt növelik az adóbevételeket. Emellett jól kommunikálhatóak a választások előtt. Kérdés, az egyszeri, jelentős, féloldalas stimulus mekkora zavarokat és áremeléseket okoz majd.

Azt is megígérte, hogy 2027 első napjára a minimálbért a rendszeres bruttó átlagkereset felére emelik. Az, hogy a bruttó átlagkeresetet felemeljék egymillió forintra négy év alatt, Nagy Márton szerint is nehezebb feladat, mint a minimálbér emelése, mert akkor tudják csak kigazdálkodni ezt a cégek, ha nő a gazdaság is. (A beszéd után az ATV kérdésére azt mondta 4 százalékos növekedés kell ehhez az emeléshez.) Jön a munkáshitelprogram is, itt még azon vitáznak a kormányon belül is, hogy hány éves kortól legyen elérhető, a családi szja-kedvezményt pedig megduplázzák (nagyjából az elmúlt évek inflációját beleépítik).

Van még egy fenyegető részlet: a jegybank mérlegében több mint 3000 milliárd forint kedvezményes hitel van, amely a következő években lejár. Márpedig a magyar kkv-k ötödének már most olyan a helyzete, hogy nem kaphatna hitelt, ezért kell a 100 milliárdos alapú kkv-tőkefinanszírozási program.

Csányi Sándor Nagy Mártonról: „Kevésbé sajnálom, hogy nincs itt, mert ő mindent tud anélkül, hogy meghallgatná”

Jó lenne, ha a kormány nemcsak a bankoktól kérne kamatplafont, hanem maga is garanciát vállalna, hogy alacsonyan tartja az inflációt – mondta Csányi Sándor a Budapest Economic Forumon. Az OTP vezére arról is beszélt, hogy az ígéretek, amiket a kormány a bankoknak adott, nem teljesültek, és elmondta, hogy négy éve az OTP is tervezte, hogy megvegye a Commerzbankot.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?