Gazdaság HVG 2024. október. 16. 07:23

A Mollal közös alapítványon keresztül tömött még több pénzt a határon túli magyar focicsapatokba az állam

A Mol–Új Európa Alapítványon keresztül 11,1 milliárd forinthoz jutottak a klubok.

A Mol és a magyar állam által közösen alapított Mol–Új Európa Alapítványon osztott szét 11,1 milliárd forintot a határon túli magyar focicsapatok között – írja a 444 a lap szerkesztőségéhez eljutott dokumentumok alapján.

Az alapítvány 2021-es megalapítása óta kiosztott támogatások az alábbiak szerint oszlanak meg:

  • A stadionját is magyar állami támogatással építő, a román bajnokság élmezőnyéhez tartozó Sepsiszentgyörgy, amelynek Orbán Viktor is rendszeresen személyesen szurkol, 3,1 milliárd forintot kapott az alapítványtól.
  • A román másodosztályú, a kormánytól korábban szintén többmilliárdos támogatást kapó Csíkszereda 2,4 milliárddal lett gazdagabb,
  • A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó, a leggazdagabb magyar cégei által szponzorált eszéki NK Osijek szintén 2,4 milliárdot kapott,
  • Az újvidéki Topolya SC 1,2 milliárd forintot kapott,
  • Félmilliárd felett kapott még a szlovákiai Kassa és Komárom, valamint és a ZTE-tulaj Végh Gáborhoz tartozó szlovéniai Lendva is.
  • Emellett 140 millió forint támogatásban részesült a szlovákiai Somorja, 80 millióban pedig az ukrajnai Munkács Labdarúgó Akadémia.

A kormány kedvenc külhoni focicsapatai közül a legsikeresebb szlovákiai magyar klub, a Dunaszerdahely látványosan hiányzik a listáról. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a klub többségi tulajdonosa, Világi Oszkár kuratóriumi tag az alapítványban, így összeférhetetlenséget vetne fel, ha a felvidéki vállalkozó saját csapatának ítélne meg támogatásokat.

A Mol vezérigazgató-helyettese mellett a kuratórium tagja Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója, Demeter Szilárd, a nemrég létrehozott, meghatározó kulturális intézményeket tömörítő Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNM KK) elnöke, valamint Schmidt Mária, a Terror Háza és a XXI. Század Intézet főigazgatója, az elnök pedig Miklósa Erika operaénekes és Fradi-szurkoló.

A felügyelőbizottságot Kemény Dénes, a férfi vízilabda-válogatottal három olimpiát nyerő volt szövetségi kapitány vezeti, tagjai pedig Szollár Domokos, a Bajnai-kormány szóvivője, a Mol-csoport kabinetfőnöke és Janó Márk, a Miniszterelnökség közigazgatási államtitkára. Az alapítvány ügyvezetője a HIPA volt vezetője, Lávich Erzsébet. A tavalyi beszámoló szerint a kuratóriumi tagok 73 millió forint, a felügyelőbizottság tagjai pedig 28 millió forint illetményt kaptak.

Az alapítvány támogatásaira a Mollal korábban szoros együttműködésben dolgozó Fehérvár FC is pályázott, a székesfehérvári focicsapat még 2022 elején – azaz bő egy évvel a Mollal való nyilvános szakítás előtt – szeretett volna két részletben 1,91 milliárd forintot kapni, a kuratórium azonban elutasította mind a 2022 februárjában benyújtott 800 milliós, mind az áprilisi, 1,1 milliárdos kérelmet.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.