Gazdaság hvg.hu 2024. október. 15. 13:21

Az eddiginél is több orosz gázt veszünk kedvezményesen – mondta el Szijjártó az orosz állami hírügynökségnek

A hosszú távú szerződésben rögzített mennyiségen felül is vásárol az MVM földgázt a Gazpromtól, most ennek az extra adagnak a mennyiségét növelték meg a külgazdasági és külügyminiszter szerint.

Az idei negyedik negyedévben az eddiginél is több orosz gázt vesz kedvezményes áron a magyar állami MVM a hosszú távú szerződésükben rögzített mennyiségen felül – vette észre a Portfolio Szijjártó Péter bejelentését. A külgazdasági és külügyminiszter ezt nem valamelyik magyar sajtóterméknek, és nem is az MTI-nek nyilatkozta, hanem az orosz állami RIA Novosztyinak adott interjút. A csak oroszul megjelent cikkben

Szijjártó arról is beszélt, hogy további tárgyalások folynak a 2025-re vonatkozó szerződésről.

Azt már a RIA Novosztyi tette hozzá magyarázatképp, hogy a 2021-ben kötött hosszú távú magyar–orosz szerződés szerint évente 3,5 milliárd, azaz napi 12,3 millió köbméter gázt vásárolhatott a déli útvonalon az MVM a Gazpromtól, ezt pedig egy 2022-es megállapodással naponta 5,8 millió köbméterrel egészítették ki – erre jön rá a mostani bejelentés.

A Portfolio úgy értesült, hogy az eredeti 12,3 millió köbmétert naponta már 11 millióval fejelik meg; ha ez tényleg így van, akkor azt azt jelenti, hogy az orosz gázt szállító Török Áramlat szinte teljes fizikai kapacitását az MVM kösse le, a kiskundorozsmai interkonnektor ponton ugyanis, ahol a vezeték belép Magyarországra, 22,5 millió köbméter körüli a napi kapacitás.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.