Gazdaság hvg.hu 2024. október. 07. 08:22

Elveszi a kormány a nukleáris hatóságtól a sugárzás elleni védőeszközök forgalmazásának engedélyezését és minősítését

Azt nem árulják el, hogy kinek adják oda a jogokat.

Az atomtörvény most parlament előtt fekvő módosító csomagja hatályon kívül helyezi azt a rendelkezést, ami az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) hatáskörébe utalja az ionizáló sugárzás elleni védőeszközök forgalomba hozatalának engedélyezését és sugárvédelmi minősítését, illetve megvonja az elnöktől az ezzel kapcsolatos rendeletalkotási jogot, írja a Népszava.

Az érintett termékek például a radioaktív vagy Röntgen-sugárzás ellen védő ruhák, kötények, kesztyűk és szemüvegek. Az alig észrevehető törvénymódosítással kapcsolatban nem jelölik meg, hogy az OAH helyett a tevékenységet mely szervezet végezze a továbbiakban.

A tervezethez az MSZP nyújtott be indítványt, ebben ők nem javasolják a módosítást, és külön aggályosnak tartják, hogy a kormány új szervet nem jelölt ki a forgalmazás engedélyezésére és a minősítésre. A párt szerint egy ilyen lépés biztonsági kockázatokat rejt. A javaslat általános parlamenti vitájában a szocialista Harangozó Tamás azt vetette fel, hogy a lélegeztetőgép-bizniszhez hasonlóan itt is arról lehet szó, hogy kormányközeli üzletemberek kapnak új lehetőséget a kaszálásra, miközben a biztonsági előírások megkerülésével a magyar emberek egészségét teszi ki veszélyeknek.

Az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára, Steiner Attila válasza szerint a kabinet most csak egy, az ellenőrzést a gyártók felelősségi körébe utaló 2016 uniós rendeletet érvényesített, az “összeesküvés-elméleteket” visszautasította. Az időzítést azzal indokolta, hogy a kapcsolódó szakaszokhoz most nyúlnak hozzá.

Az OAH a Népszava megkeresésére azt válaszolta, az Orbán-kormány által benyújtott módosító indítványokat véleményezte, azokkal egyetért. A 2016. márciusi, 425-ös számú EU-rendelet ugyanis saját termékeik megfelelőségét kizárólag a gyártók felelősségébe utalja. Ekképp az ismert CE-jelölés nem igényel engedélyt. A feladatot az OAH hatáskörébe rendelő, 2015 végén életbe lépő szabályok így voltaképp már korábban hatályon kívül kerültek, csak ezt most érvényesítették törvényi szinten is – írták.

Az OAH felhívta a figyelmet, hogy a hazai munkavédelmi szabályok szerint az egyéni védőeszköznek EU-megfelelőségi nyilatkozattal és szükség esetén EU-típusvizsgálati tanúsítvánnyal kell rendelkeznie. Az ebbéli megfelelőséget értékelő szervezeteket a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter jelöli ki. Ő egyébként Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.

A Népszavának név nélkül nyilatkozó szakértő források szerint fura, hogy az Orbán-kormány 2015-ben az OAH hatáskörébe utalta a sugárzás elleni védőeszközök engedélyeztetését, mert a brüsszeli döntéshozatal alapján már akkor ismerhették a határozatukkal úgymond ellentétes uniós elképzeléseket. A kormány aztán az elmúlt nyolc évben sem módosította az atomtörvény szóban forgó pontjait – a módosítás valami miatt csak most vált fontossá.

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.