Gazdaság hvg.hu 2024. október. 04. 14:29

Kitalálta a kormány, hogyan csapolhatunk kétszer annyi hőt a hazai földből, a programmal 1-1,2 milliárd köbméter földgázt váltanának ki

Öt év alatt megdupláznák a geotermikus hőtermelési kapacitást. Lesz speciális hitelkonstrukció, támogatási programok, tudományos kutatás szakemberképzés, és felpörgetik a nemzeti fúrókapacitásokat is. A Nemzeti Földhő Hasznosítási Koncepcióban fektették le az alapokat.

2026-ig 2022-höz képest ötödével 2030-ra duplájára, évi 12-13 petajoule-ra növelné a kormány a földhős hőtermelési kapacitásokat. Ha a cél megvalósul, hat éven belül 12 százalékra emelkedhet a geotermia aránya a jelenleg közel kétharmadában földgáz dominálta hazai bruttó hőenergia-termelésben, 2035-re pedig már a 25-30 százalékos arányt is elérheti. 

Ezzel akár 1-1,2 milliárd köbméter földgáz is kiváltható lenne,

legalább is így becsüli az Energiaügyi Minisztérium a pénteken közzétett a Nemzeti Földhő Hasznosítási Koncepcióban. A tárca már tavasszal vázolta ezeket a célokat, az akkor társadalmi egyeztetésre bocsátott Nemzeti Földhő Stratégiában. 

Első körben 50 milliárdból pörgetné fel a kormány a geotermikus ágazatot

2026-ig ötödével, 2030-ra kétszeresére növelné a kormány a geotermikus energia hasznosítását. Első körben összesen több mint 50 milliárd forint értékben indítanának különböző támogatási programokat, de célzott hitelkonsrukcióval is számolnak.

A stratégia ezek szerint azóta koncepcióvá szelídült, és kikerültek belőle a korábban konkrét támogatási összegek. A most közzétett dokumentumból kiderül, hogy a kormány fontos szerepet szán a “sekély geotermiának”, amelyet a hőszivattyús rendszerek működtetéséhez lehet felhasználni, illetve a “mély geotermia” kísérőgázainak hasznosításával is számolnak.

A fejlődéshez megvan a geológiai potenciál, az adatbázisok, az nagy tudású iparági szereplők, de van, ami hiányzik:

  • elsősorban a pénz: nagy a tőkeigény, kellenek a finanszírozási lehetőségek,
  • az iparági értéklánc,
  • a geotermikus fűtés befogadni képes (korszerű gépészettel, szigeteléssel ellátott) épületállomány,
  • a kivitelezői kapacitás,
  • a földhőt már most hasznosító rendszerek hatékonysága.

Jelentős kihívásként említik még a geológiai kockázatokat, vagyis hogy geológiai okok miatt sikertelen esetleg egy projekt – ezért további kutatások kellenek, a visszasajtolás földtani-műszaki korlátait, a meglévő kapacitások fenntarthatóság biztosítását, és a korábban létesített termálvíz kivételek hozamának és hőmérsékletének megőrzését. A kihívásokról és kockázatokról egy konkrét projekt példáján korábban a hvg.hu is írt:

Naponta több ezer köbméter termálvíz folyhat majd a Rákos-patakba a Bosnyák téri gigaberuházásból, de mit szól ehhez a fenékjáró küllő és a vörös mocsárrák?

Közel hatszorosára növelnék annak a zuglói termálkútnak a kapacitását, amivel a sok vitát kiváltó, kormányzati hátszéllel épülő Bosnyák téri gigaberuházás épületeit kívánják hővel ellátni. A kút bővítése ügyében már zajlik a környezetvédelmi hatósági eljárás, de a lépés aggodalmat váltott ki a helyiek körében.

A növekedési lehetőségek között számolnak az ipari, mezőgazdasági és településfűtési rendszerek kombinált, kaszkád rendszerű hasznosításával – amelyben a különböző hőfelhasználókat a csökkenő hőmérsékleti szint mentén kötik sorba, és a korábban fúrt termálkutakra kötött rendszerek felújításával. Komoly potenciált azonosítanak a távhő célú hasznosításban: 77 távhőrendszerrel nem rendelkező vidéki település közel harmadánál – 20 esetben – látják “alacsony kockázatúnak” vagyis nagy eséllyel sikeresnek a geotermikus távfűtés kialakítását. 

A minisztérium a napokban már be is lengetett egy geotermikus fókuszú pályázati programot a távhőszolgáltatóknak:

Az eredetihez képest majdnem kétszeres kerettel, 95 milliárdból indul pályázat távhőszolgáltatóknak

Az EU-s pénzt az energiahatékonyság növelésére és új megújuló energiás beruházásokra kell költeni.

A geotermikus áramtermelésre is lehetőséget látnak, de a magas geológiai kockázat és a beruházás költségigénye miatt megállapítják, hogy állami támogatásra van szükség. Pedig erre van igazán érdeklődés, a koncepcióban is megjegyzik, hogy a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához 2023 december elejéig benyújtott geotermikus kutatási engedélykérelmek jelentős része áramtermelési célú. Ennek hátterében az áll, hogy nő az igény a zöldáramra, és geotermikus termeléssel időjárási körülményektől függetlenül biztosítható megújuló alapú elektromos energia.

Megállapítják, hogy a földhő hasznosításának folyamatát 2-4 éven belül az ipari, mezőgazdasági (élelmiszeripari) és településfűtési projektekkel érdemes indítani, majd 4-6 éven belül a távhőellátást és az elektromosáram-termelést célzó beruházásokkal folytatni.

Kitérnek arra is, hogy milyen szerepe lenne az államnak: 

  • segíti a geotermikus kutatást,
  • anyagi támogatást nyújt, és kiszámítható finanszírozási környezetet teremt. Erről külön fejezet is szól szól, amiben szó esik a Geotermikus Beruházási Hitelkonstrukcióról és célzott támogatási programokról,
  • hozzáférhetőbbé teszi és bővíti a beruházók számára elérhető geológiai adatokat,
  • lehetővé teszi a “nemzeti fúrókapacitások” jobb kihasználtságát, 
  • menedzseli és nyomon követi a koncepció megvalósulását.

Ezen kívül ösztönözni szeretnék a geotermikus fejlesztő cégek alapítását, zöld alapon élesztenék újra a “nemzeti energetikai gépgyártást”, hidrogeológiai modellekkel biztosítanák a termálvizes körzetek fenntarthatóságát, és felgyorsítanák a szakemberek képzését, akikből jelenleg nincs elég.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?