Júliushoz képest is sikerült az a bravúr, hogy 0,5 százalékkal mérséklődött az ipari kibocsátás.
2024 augusztusában a feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés volumene. Mindössze három alágban nőtt a kibocsátás, a legnagyobb mértékben a vegyi anyag, termék gyártásában – írja gyorsjelentésében a KSH. Az ipari termelés összességében az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal kisebb volt, mint 2023 azonos időszakában.
A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás júliushoz képest 0,5 százalékkal csökkent.
A Nemzetgazdasági Minisztérium is sietett megmagyarázni a bizonyítványt. Közleményük szerint a bajok fő forrása a gyengélkedő német gazdaság: a visszaesést „elsősorban a német autóipari kereslet gyengélkedése és a német gazdaság versenyképességi problémái” okozzák.
A közleményben megjelenik a „gazdasági hidegháború” kifejezés, ezt Orbán Viktor is használta a péntek reggeli, Kossuth rádiónak adott interjújában. Az NGM szerint ez az, ami elzárja Magyarországot „a piacoktól és a befektetési lehetőségektől”, amire a válasz szerintük az elmúlt hetekben bemutatott gazdasági semlegesség.
A hazai ipar kibocsátása két éve stagnál, illetve enyhén csökken. Az alapfolyamatok terén egyelőre nincs olyan tényező, amely felfelé mutató kockázatot jelentene az év hátralévő részére – írja elemzésében Nagy János, az Erste Bank elemzője, hozzátéve, hogy a német gyártók – egyelőre külhoni – üzembezárásai és megszellőztetett, nagy volumenű leépítései még csak most következnek.
„Középtávon lehetünk talán bizakodók: a termelésbe lépő jelentős kapacitásbővítések – főként a járműiparban, valamint az akkumulátorgyártás terén – a kibocsátás érdemi fellendülését eredményezhetik, nagyobb volumenben a jövő év második felétől kezdődően” – írja az elemző. Szerinte azonban rendkívül sok a bizonytalanság: kérdés, hogy az elmúlt időszakban tapasztalt kereslethiány magával vonja-e a projektek elhalasztását, illetve késlelteti-e a termelés felfuttatását.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.