Gazdaság HVG 2024. szeptember. 27. 10:17

A leköszönő polgármester nélkül döntöttek a beruházások leállításáról az atomerőmű iparűzési adója nélkül maradt Pakson

A helyi jegyzőnek 63 milliós jutalmat adó polgármester, Szabó Péter helyett az az alpolgármester vezette az ülést, aki Szabó kizárását kezdeményezte a Fideszből.

Módosította a város költségvetését utolsó ülésén a leköszönő paksi képviselő-testület, mielőtt októbertől a képviselők átadják a helyüket a július 9-én mandátumot szerzőknek – írja a vg.hu. A paksi atomerőmű iparűzési adójának elvonása miatt szükségszerű előterjesztést a testület egyhangúlag szavazta meg, a város kiadásai közel 2 milliárd forinttal csökkentek, amelynek jelentős részét a felhalmozási kiadások, azaz elsősorban a leállított beruházások teszik ki.

Az ülésen nem vett részt Szabó Péter, a város távozó fideszes polgármestere, aki hivatalosan betegség miatt maradt távol. Szabó ciklusa utolsó heteiben saját alpolgármestereivel is összerúgta a port, miután a frakció tudta nélkül 63 milliós végkielégítést adott a szintén távozó főjegyzőnek. Leber Ferenc és Szántó Zoltán fideszes alpolgármesterek a döntés miatt kezdeményezték Szabó kizárását a pártból.

Szabó távollétében az ülést Szántó vezette le, aki elmondta, hogy leállítottak minden olyan tervezést, amelyre az utolsó negyedévben sor került volna. Leállították a strand felújítását is, amelyre már volt érvényes szerződés, így ezen 30 milliót bukott a város. Felmondták a helyi sportegyesületek támogatási szerződéseit is, de az alpolgármester hangsúlyozta, hogy

az önkormányzat minden önként és kötelezően ellátott feladatot a továbbiakban is el tud látni”

Két kisebb közlekedésfejlesztési projektben viszont a támogatás aláírásáról döntöttek, az egyik a dolgozók szállítását segítené az atomerőműhöz, ehhez EU-s támogatást is kap a város.

A kormány azt követően döntött arról, hogy a Paksi Atomerőművet különleges gazdasági övezetté nyilvánítja, és ezzel elveszi az általa befizetett helyi iparűzési adót Pakstól, hogy a város júliusban addigi fideszes vezetését ellenzékire cserélte. A bevételek így 62,5%-ban Tolna Vármegye, 37,5%-a pedig Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatához kerülnek.

Heringes Anita leendő polgármester elmondta, hogy mindent megtesz azért, hogy még idén dönthessenek a tervezések újraindításáról és a sporttámogatásokról. Azt is közölte, hogy már megkezdte a tárgyalásokat Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel azzal kapcsolatban, hogy milyen támogatásokra számíthat a város az iparűzési adó elvonását követően.

A gödi modellel büntetheti a kormány jóformán az egész országot

Mindkét kezével elvehet a kormány: nemcsak a helyi iparűzési adót, a jegyzőket is elvonhatja az önkormányzatoktól. Hivatalos döntés nincs, csak hivatalos tagadás, de ettől csak jobban aggódnak a helyhatóságok. Göd és már Paks példája is mutatja, hogy az adóelvonás kivérezteti a városokat, miközben az újraelosztás politikailag vezérelt.

zöldhasú
Hirdetés