Uniós összehasonlításban is a sor végén állunk, csak Romániában és Szlovákiában mélyebb a szegénység.
Egy év alatt drasztikusan mélyült a szegénység, jelentős mértékben csökkent az esélye annak, hogy valaki kitörjön belőle Magyarországon – írja a 444.hu. A lap az Eurostat adatait idézi, ami szerint Magyarországon a tavalyi adatfelvételek alapján
29,5 százalékra nőtt a szegénységi rés, aminél rosszabbra utoljára 2000-ben volt példa.
Ez a szám azt mutatja, hogy mennyivel marad el a szegénységi küszöb alatti jövedelemből élők átlagos nettó jövedelme a szegénységi küszöbtől, vagyis a mediánbér 60 százalékától. Minél nagyobb ez a mutató, annál mélyebb a szegénység, és annál nehezebb kitörni belőle.
Ez az érték a 2000-ben volt a mélyponton, 33 százalékkal, 2007-2017 között 16 és 22 százalék között alakult, azóta viszont emelkedik. Uniós összehasonlításban is a sor végén állunk, csak Romániában és Szlovákiában mélyebb a szegénység.
A szegénységi rés alapján kiszámítható, hogy mennyiből élnek átlagosan a szegények: a szegénységi küszöb 1,742 millió forint volt, ami havi szinten 145 185 forintot jelent, és ennek kell a 70,5 százalékát venni, mert az küszöb értékéből még le kell vonni a 29,5 százalékos szegénységi rést. Ez alapján
átlagosan havi 102 355 forint jövedelemből élnek a magyar szegények.
Ez egy évvel korábban 100 779 forint volt, vagyis csak 1,5 százalékkal nőtt, miközben a bérek 10 százalékot is meghaladó mértékben növekednek, vagyis a szegények jövedelme nem képes követni a bérek általános növekedési ütemét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.