Gazdaság Kovács Gábor 2024. szeptember. 23. 14:08

Saját jelentése alapján a Pénzügyminisztérium hamukázik a rekord augusztusi hiányról

Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

Nem a 2008 óta befagyasztott családi pótlék miatt szállt el az augusztusi hiány, de még csak nem is az államadósság kamatfizetései miatt. Tavaly augusztushoz képest egyebek mellett jóval több kiadás volt közelebbről meg nem határozott minisztériumi előirányzatokon, illetve többet vitt el a határon túli magyarokat támogató Bethlen-alap.

Augusztusban egy hónap alatt az államháztartás központi alrendszere (ebben az önkormányzatok nincsenek benne) 414,3 milliárd forint hiánnyal zárt – erősítette meg részletes jelentésében a Pénzügyminisztérium. Ez minden idők legrosszabb augusztusi egyenlege.

Eredményeképp a nyolchavi halmozott hiány 2,86 ezer milliárd forintra emelkedett. Ez az eredeti, törvényben rögzített előirányzat 113,6 százaléka. Igaz, a költségvetési törvény már csak papíron létezik, a hiánycélt a minisztérium informálisan a GDP 4,5 százalékára emelte, ez várhatóan 3,98 ezer milliárd forint pénzforgalmi hiánynak felel meg. A büdzsé ehhez viszonyítva sem áll valami fényesen, augusztus végéig összejött a 71,8 százaléka.

A kormány már el sem játssza, hogy a költségvetés törvény lenne

Amolyan terv, még csak nem is cél, hanem eszköz – mondják kormánytagok a költségvetésről. Valójában a költségvetés egy törvény, amit a kormánynak végre kell(ene) hajtania.

A Pénzügyminisztérium az alábbiakat emelte ki mint a rekord augusztusi hiány mögött álló tényezőket:

  • „Az adóbevételek – ezen belül is különösen az áfabevételek – szezonalitása miatt ekkor kevesebb bevétel érkezik a költségvetésbe.
  • Ezenfelül a dupla családi pótlék kifizetésére,
  • a közutak és a közösségi közlekedés fejlesztésére is többet költött a kormány, mint a tavalyi év azonos időszakában.”
  • Illetve – szokás szerint – az államadósság finanszírozásának magas kamatkiadásait.

Ezek közül különösen a családi pótlék felemlegetése meglepő. Az állam ugyanis az iskolakezdésre tekintettel hagyományosan előrehozza augusztus végére a szeptemberi folyósítást, így ez nem egyedi tényező. Ráadásul

a – 2008, vagyis a második Gyurcsány-kormány óta – változatlan összegű családi pótlék nemhogy havi vagy kéthavi, de éves szinten sem olyan összeg, aminek terhe alatt recsegne a költségvetés.

A büdzsének az első nyolc hónapban összesen 228,6 milliárd forint kiadása volt ezen a címen. Vagyis kevesebb, mint az augusztus havi hiány. A családipótlék-kifizetések egyébként trendszerűen csökkennek, adva, hogy a támogatás összege változatlan, a jogosultak száma ugyanakkor a népesség elöregedése miatt egyre kisebb.

Akárhogy is nevezi a kormány, megszorításra készül

Az RTL Híradójának Bod Péter Ákos beszélt a csütörtöki közlönyben megjelent 130 pontos kormányhatározatról.

A minisztérium szerint az áfabevételek szezonálisan alacsony szintje is hozzájárult a rekordhiányhoz. Ez megint csak meglepő, hiszen augusztus hónapban 436 milliárd forint folyt be ebből az adónemből. Miközben 2023 augusztusában csak 314 milliárd forint:

tavaly augusztushoz képest az áfa 122 milliárd forinttal több bevételt fialt.

Ez ugyanakkor nem változtat azon, hogy az év egészét tekintve a költségvetés áfabevételei hatalmas elmaradásban vannak – mármint az eredeti tervhez, a törvényi előirányzathoz viszonyítva. Ha van még bármi értelme ahhoz viszonyítani. Az egész idei évre a költségvetés 8,6 ezer milliárd forint bevételt vár az áfából – augusztus végéig csak 4,8 ezer milliárd folyt be, a tervezett összeg 56 százaléka.

Bár az áfabevételek jobban alakulnak, mint tavaly, a tervezetthez képest év végére még mindig szűk ezermilliárd forintos lyuk mutatkozik.

Ami a közutak és a közösségi közlekedés fejlesztését illeti, itt sem látszik olyan kiugrás, ami magyarázatot nyújtana a pocsék augusztusi egyenlegre. Az úthálózat rendelkezésre állási díjak mérlegsor tartalmazza az M5, M6 autópálya rendelkezésre állási díjak, valamint a gyorsforgalmi úthálózat rendelkezésre állási díj előirányzatok kiadásait, melynek összege 2024. augusztus végéig együttesen 260,9 milliárd forint volt, ami csak 29,8 milliárd forinttal magasabban alakult a múlt év azonos időszakához képest. Ami önmagában az augusztus hónapot illeti, ezen a címen mindössze 17 milliárd forinttal több kifizetés történt, mint a tavalyi év azonos hónapjában.

A közösségi közlekedés költségtérítés és támogatás mérlegsor kiadásai augusztus végéig 547,8 milliárd forintot tettek ki, amelyből a szociálpolitikai menetdíj-támogatás 98,6 milliárd forint – írja a Pénzügyminisztérium. A részletes számokból azonban látszik, hogy augusztus hónapban önmagában kevesebb kiadás volt ezzel kapcsolatban 2 milliárd forinttal, mint a megelőző év augusztusában.

Magyar siker: három hónap alatt összehozta a kormány az egész évre tervezett hiány 93 százalékát

Igaz, mindez nem akadályozta meg a Pénzügyminisztériumot, hogy a kormány csökkenti a költségvetési hiányt és az államadósságot címmel adja ki a brutális államháztartási hiányt tartalmazó közleményét.

A kiadási oldalon, csak az augusztust tekintve, 2023 augusztusához képest ugyanakkor jelentősen nagyobb összegek vannak egyebek mellett a közüzemi szolgáltatások támogatása soron (ez vélhetően valóban a támogatások éven belüli eltérő kifizetéséhez kapcsolódik), az állami beruházásoknál és a határon túli támogatásokat osztogató Bethlen-alapján (plusz 10 milliárd forint).

A minisztériumok alá tartozó, „szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai” augusztusban 85 milliárd forinttal magasabban alakultak, mint egy évvel korábban – nem derül ki, pontosan milyen előirányzatok felelősek a magasabb költési szintért.

Végül, de nem utolsósorban megtévesztő a minisztérium magyarázkodásában az államadósság kamatkiadásaira mutogatni. Tény, az első nyolc hónapot egyben tekintve a kiadások – elsősorban az inflációkövető állampapírok hozamfizetései miatt – 674 milliárd forinttal magasabban alakultak, mint 2023 első nyolc hónapjában. De önmagában augusztus hónapban a kamatkiadások kisebbek voltak az egy évvel korábbinál bő ötmilliárd forinttal.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.