Gazdaság hvg.hu 2024. szeptember. 05. 12:31

Magyar cég is felbukkan az orosz finanszírozású amerikai médiavállalat vádiratában

A vádirat szerint a Tennessee állambeli Tenet Media orosz kormányzati támogatást kapott, hogy rejtett üzeneteket terjesszen az amerikai közönség számára.

Szerdán vádat emeltek a Russia Today (RT) két alkalmazottja ellen egy amerikai médiavállalat titkos finanszírozása és irányítása miatt, amely több ezer orosz érdekeket támogató videót tett közzé. A vádiratban egy magyar fedőcég neve is felmerült, írta meg a Szabad Európa.

Az amerikai igazságügyi minisztérium (DOJ) vádat emelt Kosztyantin Kalasnyikov és Elena Afanaszjeva ellen, akik a külföldi ügynökök regisztrációjára vonatkozó törvény megsértésével és pénzmosással gyanúsíthatók. A vádirat szerint a Tennessee állambeli Tenet Media titokban orosz kormányzati támogatást kapott, hogy rejtett üzeneteket terjesszen az amerikai közönség számára.

A Tenet több prominens jobboldali kommentátorral dolgozott, mint például Dave Rubin és Lauren Southern, akik korábban magyar eseményeken is részt vettek. A médiavállalat alapítói, Lauren Chen és férje, Liam Donovan tudatosan dolgoztak orosz állampolgárokkal, anélkül hogy regisztráltatták volna magukat az amerikai hatóságoknál.

A vádiratban egy magyar fedőcég (Hungarian Shell Entity 1) is szerepel, amely részt vett egy YouTube-csatorna elindításában, álnéven megjelenő ügyfelekkel. A cég nem rendelkezik nyilvánosan elérhető online jelenléttel. Ezen kívül egy cseh fedőcég is megjelenik a dokumentumokban.

A vádirat szerint Kalasnyikov és Afanaszjeva aktívan részt vettek a Tenet működésében, oroszbarát tartalmak és összeesküvés-elméletek terjesztésében. Több influenszer is áldozatként nyilatkozott az ügy kapcsán.

A teljes vádirat és annak összefoglalója megtalálható az amerikai igazságügyi minisztérium honlapján.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.