6,4 százalékkal csökkent a termelési volumen júniusban az előző hónaphoz képest, éves összevetésben pedig 1,4 százalékos a visszaesés.
A nyers adatok szerint 1,4%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól az építőipari termelés volumene júniusban, jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 4,2%-kal csökkent, az egyéb építményeké 4,3%-kal nőtt.
Az idén májusihoz képest pedig a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján 6,4%-kal volt kisebb júniusban az építőipar termelése. 2024 II. negyedévében az építőipar termelői árai 6,0%-kal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva.
2024 júniusában az előző év azonos hónapjához képest:
- A két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult: az épületeké 4,2%-kal csökkent, az egyéb építményeké 4,3%-kal nőtt.
- Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 8,7, az egyéb építmények építésében 6,8%-kal kisebb volt a termelés volumene. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 5,4%-kal bővült.
- A megkötött új szerződések volumene 34,9%-kal maradt el az előző évi, magas bázistól, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 41,6, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 22,8%-kal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.
- Az építőipari vállalkozások június végi szerződésállományának volumene 1,5%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 7,9%-kal csökkent, az egyéb építményekre vonatkozóké 10,9%-kal nőtt.
2024 I. fél évében az előző év azonos időszakához képest:
- Az építőipari termelés volumene 5,1%-kal bővült.
- Építőipari termelői árak:
- Az építőipar ágazatain belül 2024 II. negyedévében az egyéb építmények építésében és a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben 7,1 és 6,4, míg az épületek építése vonatkozásában ennél kisebb mértékben, 4,6%-kal emelkedtek az árak 2023 II. negyedévéhez mérten.
- Az építőipar termelői árai 1,0%-kal magasabbak voltak a 2024. I. negyedévinél.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.