A kormány különleges gazdasági övezetté nyilvánította a paksi atomerőmű területét, elvonva az atomerőműtől származó iparűzési adót.
Komoly anyagi nehézségekkel küzdhet Paks, miután az ellenzéki polgármesterjelölt nyerte meg az önkormányzati választást. Június 9-én az eddig mindig jobboldali vezetésű város polgármesterévé Heringes Anita volt szocialista országgyűlési képviselőt választották. A képviselő-testületben is biztos többségre támaszkodhat – csak éppen sokkal kevesebb pénzről dönthetnek majd, mint remélték.
A fideszes városvezetés leváltását követően a kormány különleges gazdasági övezetté nyilvánította a paksi atomerőmű területét, azaz jelentősen megkurtította Paks adóbevételeit, elvonva az atomerőműtől származó iparűzési adót. Azt pedig az elvonás után a – fideszes többségű – Tolna megyei és a Bács-Kiskun megyei önkormányzatok kapják.
Az utóbbi napokban azonban láthatóvá vált, hogy valóban komoly gondokkal küszködhet a város, ugyanis annyival kevesebb lett a pénze, hogy egy 4,3 milliárdos buszbeszerzést is vissza kellett mondania – értesült a Telex.
„Újra kell gondolnunk, hogy mire van és mire nincs pénzünk” – mondta Paks októberben hivatalba lépő ellenzéki polgármestere azon a rendkívüli ülésen, amelyen a testület döntött a város költségvetésének módosításáról, miután a kormány egy rendelettel elvonta a város 19 milliárdos költségvetéséből azt a 7 milliárd forintot, amelyet a paksi atomerőmű fizet iparűzési és ingatlanadó formájában Paksnak.
Az augusztus elsején megjelent kormányhatározat már az idei évet is érinti – az évre esően arányosan körülbelül 3 milliárd forintot –, így az ülésen a város döntött arról, hogy már szerdától a város nem vállal egymillió forintnál nagyobb újabb kötelezettséget. Döntöttek arról is, hogy ha el is nyeri a város közlekedésért felelős cége a vissza nem térítendő 4,3 milliárdos támogatást buszbeszerzésre, arról inkább lemondanak, hogy a későbbi, fenntartással járó költségek ne terheljék a város megkurtított költségvetését – írja a lap.
A rendelet miatt kedden tüntetést tartanak a városháza előtt az októberben hivatalba lépő képviselők, tiltakozva a város költségvetésének 37 százalékát kitevő elvonás ellen. A tüntetésről szóló élő közvetítés itt tekinthető meg:
A paksi pénzek elvonásához hasonlóan korábban Gödön, Iváncsán és Mosonmagyaróváron is különleges gazdasági övezetté nyilvánítottak önkormányzati területeket, miután a fideszes városvezetés megbukott.
Nyitóképünkön a Kalocsát Pakssal összekötő Tomori Pál híd átadásán középen Orbán Viktor és Lázár János látható.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.