Gazdaság hvg.hu 2024. augusztus. 01. 07:22

Hiába emeli az anyatej árát a kormány, nem lesz több a donor

80 százalékkal zuhant 2011 óta az állami programban leadott anyatej mennyisége. A támogatás töredéke annak, amit tápszerre fizetett ki tavaly az állam.

2011-ben még 89,4 ezer liter anyatejet adtak le Magyarországon az állami programon keresztül, 2023-ban viszont már csak 16 ezer litert – írja a Szabad Európa a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adataira hivatkozva. Ez több mint 80 százalékos csökkenésnek felel meg.

2017-ben volt egyedül növekedés, amikor a kormány 1800 forintról 2700 forintra emelte a literenként fizetett állami támogatást, de az is csak átmeneti volt, 2018-tól folytatódott a csökkenés.

A kormány tavaly decemberben 3500 forintra emelte a támogatást, ez a szakértők szerint nem fog változást hozni. A Belügyminisztérium június végén bocsátotta társadalmi vitára azt a rendelettervezetet, amely 2025. januártól 5400 forintra emelné az anyatejnek a társadalombiztosítási támogatás alapját képező literenkénti árát. Ha a terv megvalósul, a kormány egy éven belül gyakorlatilag megduplázza az anyatej állami támogatását.

Az állam évi 43,3 millió forinttal támogatja az anyatejgyűjtő programot, míg a tápszerre ennél jóval több, évi 12,5 milliárd forint jutott 2023-ban.

Egy, a lapnak névtelenül nyilatkozó ágazati dolgozó is úgy látja, hogy a az állami támogatás emelése nem hozott több donort. „Sokkal nagyobb hírverés kellene, be kellene vonni a kórházakat és a védőnőket is a programba, hogy felhívják a figyelmét azoknak az édesanyáknak, akik több tejjel rendelkeznek, hogy leadhatják a felesleges mennyiséget az anyatejgyűjtő állomásokon” – tette hozzá.

A legnagyobb nehézséget a beszállítás okozza, a kismamáknak ugyanis minden reggel 8-ig be kell vinniük az elfejt anyatejet a gyűjtőállomásra. „Jó lenne, ha – több budapesti kórházhoz hasonlóan – vidéken is körbejárna egy autó, amely minden reggel begyűjtené az anyatejet” – mondta a dolgozó.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.