A megyei jogú városok közül Szegeden a legnagyobb a légkondicionált lakások aránya. Az arány nem meglepő módon a legszegényebb, aprófalvas térségeinkben a legkisebb.
A becslések szerint a bolygó lakossága 35 százalékának klimatizált az otthona, ehhez képest Magyarország átlag alatti szintet hoz,
a 2022-es népszámlálás alapján nálunk a lakások 27,6 százalékában volt csak légkondi. A 4 millió lakásból tehát 1 millió felett van a klimatizált otthonok száma,
derül ki a Telex cikkéből.
A megyei jogú városok közül Szegeden vannak a legnagyobb arányban klimatizálva a lakások, itt az arány 46 százalékos. Ezzel szemben például Győrben az arány csak 31 százalék, Miskolcon pedig 19 százalék.
Budapesten 37,4 százalék a légkondis lakások aránya, de persze a kerületek között nagyok a különbségek. Míg a jelentős műemléki védettségű épületekkel rendelkező belsőbb kerületekben 30 százalék alatti a légkondis ingatlanok aránya, addig a XIII. kerületben ez az arány bőven 40 százalék körül van.
Amellett, hogy az adott térségek alapból mennyire forrók, persze fontos tényező még az adott település jövedelmi szintje, lakásállománya, annak minősége, valamint a helyi gazdaságszerkezet is. A legszegényebb, aprófalvas térségeinkben, Borsod- és Heves megye északi részén, Nógrád megyében vagy Baranya és Somogy megyék határtérségében rendkívül alacsony a klímás ingatlanok aránya. Nyilván itt az elöregedő lakásállomány is szerepet játszik ebben.
Magasabb arányban van légkondi még a sok új ingatlannal rendelkező Budapest vagy a nagyváros környéki elővárosi (szuburbán) térségek mellett a turisztikailag frekventált településeken is. Előbbiek sorából kerül ki a leginkább klimatizált település: Halásztelek, ahol az ingatlanok több mint a fele légkondival felszerelt. Utóbbira pedig példa a Balaton környéke vagy Hajdúszoboszló példája.
A Telex cikkében részletes térképen lehet nézegetni az arányokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.