Nagyjából annyit, mint amennyi hozamot kapna, ha napelemes rendszer helyett állampapírba tenné a pénzét.
A hazai átlagfogyasztás alapján egy, a Napenergia Plusz Programba belépő, napelemekkel és enegiatároló akkumulátorokkal felszerelt hazai háztartás éves szinten 2802 kilowattóra áramot táplál be a hálózatba, és 777 kilowattórát vásárol. Ez alapján évente 14 670 forint áramszámlát fizet – számolta ki a G7.hu a kilowattóránként 5 forintos betáplálási díjat és a rezsicsökkentett határon belül lévő, kilowattonként 36,9 forintos áramdíjat, vagyis a bruttó elszámolást alapul véve.
Akinek nincs akkumulátoros rendszere, az többszörös díjjal számolhat. A lap által idézett szakértő szerint ekkor 4541 kWh áramot termelne be a hálózatra, és 2261 kW áramot vételezne, ami éves szinten 60 726 forintos kifizetendő áramszámlát eredményezne.
A lap arra a következtetésre jut: a program lényege, hogy aki telepít egy napelemes rendszert, kap érte egy ingyen akkumulátorcsomagot.
Erről egyébként korábban a hvg.hu is írt.
Aki nem telepít napelemet, annak az éves átlagos áramszámlája 172 ezer forint körül alakul. Ha belevág a programba, 1,3-2 millió forintos beruházással évente 157 ezerrel, havi szinten nagyjából 13 ezerrel csökkentheti áramszámláját. Ha valaki a beruházási összeget állampapírba teszi, akkor nagyjából ugyanoda jut a lap szerint.
Az új napelemes programban a legutolsó, május közepi adatok szerint még nem merült ki a pályázati keret: addig 11 ezer háztartásnak ítéltek meg 45 milliárd forintnyi támogatást az összesen 75 milliárdos keretből.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.