A trend a szakértők szerint nem lesz tartós.
Májusban közel két év után először több gázt kapott Európa Oroszországtól, mint az USA-tól, írja a Financial Times.
Az USA 2022 szeptemberében előzte meg Oroszországot Európa gázszállítójaként, és 2023 óta a régió gázellátásának mintegy ötödét adja. A múlt hónapban azonban a kereskedelmi adatokat figyelő Independent Commodity Intelligence Services (ICIS) jelentése szerint az orosz vezetékes és LNG-szállítások az EU, az Egyesült Királyság, Svájc, Szerbia, Bosznia-Hercegovina és Észak-Macedónia teljes ellátásának 15 százalékát tették ki. Az Egyesült Államokból származó LNG mindeközben a kontinens ellátásának 14 százalékát tette ki, ami 2022 augusztusa óta a legalacsonyabb szint.
Az orosz cseppfolyósgáz-import általánosságban felfutott Európában az orosz–ukrán háború következtében – míg a csővezetékes szállítások bezuhantak. A mostani fejlemény azonban egyszeri fordulatnak tűnik. Májusban ugyanis üzemzavar volt a legnagyobb amerikai LNG-exportterminálban, Oroszország pedig közben több gázt küldött a Török Áramlat csővezetéken keresztül, mivel az még júniusban tervezetten leáll, karbantartási munkák miatt.
A trendforduló az ICIS szerint nem lesz tartós, mivel Oroszország nyáron már képes lesz Ázsiába LNG-t szállítani az Északi-tengeri útvonalon. Így az Európába küldött rakományok valószínűleg szerényebbek lesznek, míg az USA-ból érkező ellátás helyreáll. Az általános gázkereslet Európában egyébként viszonylag alacsony, a tárolók magas töltöttségi szintje miatt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.