Mint mondta, nem a Nemzeti Tömörülés írja az Alkotmányt.
Kizárta a lemondás lehetőségét Emmanuel Macron, függetlenül attól, hogy milyen eredményt hoznak az előrehozott választások – írja a Politico.
A francia elnök vasárnap jelentette be, hogy előrehozott választásokat fog kiírni, miután az európai parlamenti választáson a várakozásokat jócskán meghaladó eredményt ért el a Marine Le Pen vezette szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés.
„Nem a Nemzeti Tömörülés írja az Alkotmányt, és a szellemiségét sem képviseli” – mondta Macron a Le Figarónak. „Az intézmények helye egyértelmű, ahogyan az elnöké is, végződjenek bármilyen eredménnyel a választások.”
Macron mindezt arra a kérdésre válaszolva mondta el, hogy lemondana-e abban az esetben, ha a Nemzeti Tömörülés nyerné a választásokat, és távozásra szólítanák fel. Ráadásul pletyka is elindult Macron lemondási szándékáról, ami annyira népszerű lett, hogy kedden már hivatalos közleményben kellett cáfolnia az Elysée-palotának.
Macron kijelentette, hogy szándékában áll részt venni a választási kampányban, és szerinte kár volna arra számítani, hogy a Nemzeti Tömörülés képes lesz megismételni az EP-választáson elért eredményét.
A franciaországi előrehozott választások első fordulóját június 30-án, a másodikat július 7-én tartják. A kampány nyitórendezvényét Macron egy párizsi szállodában tartja majd szerdán.
Ugyanakkor sokan nem örülnek annak, hogy az államfő beleveti magát a választási harcba. Macron támogatói közül több nemzetgyűlési képviselő is jelezte, hogy Macron kampányolási szándéka inkább hátrányt jelent a számukra, mint előnyt.
A szélsőjobb előretörése és az annak nyomán kiírt előrehozott választások egy lappangó politikai válság érzetét keltik Franciaországban, ami aggodalommal tölti el a piaci szereplőket.
A hitelminősítők és más gazdasági szakértők szerint a politikai instabilitás és a Nemzeti Tömörülés esetleges győzelme alááshatja a francia államadósság csökkentésére irányuló erőfeszítéseket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.