Egyre több szankció sújtja Oroszországot Putyin Ukrajna elleni agressziója miatt, de a méregdrága német autók – Putyin oligarcháinak kedvencei – mindmáig kaphatóak Moszkvában és Szentpéterváron.
Németország elszántan ellenez minden olyan tilalmat, amely a luxusautók exportjára vonatkozik, és ebben számíthat Franciaország sziklaszilárd támogatására – értesült a brüsszeli Politico, amely beszámol arról, hogy a két európai hatalom együtt fúrta meg az erre irányuló uniós szankciókat. Közvetlenül persze nem lehet szállítani a luxusárukat Oroszországba, hiszen azokra vonatkoznak a szankciók, Fehéroroszországra azonban nem! Ezt használják ki az orosz oligarchák, akik a szövetséges országokon keresztül szinte mindent megkaphatnak, amit csak akarnak. Néhány uniós tagállam javasolta is, hogy a tizennegyedik szankciós csomagba vegyék bele az Oroszország elleni intézkedések kiterjesztését Fehéroroszországra is, de ebből várhatóan nem lesz semmi.
Aljakszandr Lukasenka elnök rendszere ellen az Európai Unió már azt megelőzően szankciókat léptetett életbe, hogy Putyin megtámadta Ukrajnát, mert Brüsszel nem ismerte el a választásokat, amelyeknek eredményét meghamisították Minszkben. Csakhogy a Fehéroroszország elleni szankciók nem olyan kemények, mint amelyeket az Európai Unió Oroszország ellen alkalmaz, és ezt a kiskaput használják ki az élelmes kereskedők mindkét oldalon.
Brüsszelben gőzerővel készítik elő az újabb szankciós csomagot, mert azt be akarják mutatni a G7-csúcson Olaszországban. Joe Biden elnök is részt vesz ezen június 13-15. között, az USA elnökének látogatása épp azt célozza, hogy megerősítse a NATO egységét Oroszországgal szemben.
Nemrég még Putyin is Mercedesszel járt. Az orosz elnök korábban a KGB drezdai irodáját vezette alezredesi rangban egészen a berlini fal leomlásáig. Putyin sokáig egy páncélozott Mercedes Pullmannal közlekedett, de néhány éve áttért az orosz páncélozott Aurusra. Nem véletlenül: az orosz titkosszolgálat azt gyanította, hogy a Mercedes nem lehallgatásbiztos. Moszkvában még emlékeztek arra, hogy Leonyid Brezsnyev elnök imádta a nyugati luxusautókat, amelyeket gyakran ajándékoztak neki amerikai és európai partnerei. Később a szovjet kémelhárítás meglepve tapasztalta, hogy a CIA túlságosan is sokat tud a Szovjetunió első emberének ügyeiről. Honnan? A nyugati luxusautóból.
Putyint hűséges oligarchái is követték a német luxusautók iránti imádatban, és ez mindmáig nem múlt el. Csakhogy most már Fehéroroszországon keresztül juthatnak hozzá a kívánt járművekhez.
Darvas Zsolt, a Bruegel kutatóintézet főmunkatársa a Politicónak arról beszélt: 2,6 milliárd dollár értékben importált autókat az Európai Unióból Fehéroroszország, ez négyszeres növekedést jelent 2021-hez képest. Fehéroroszország autóimportjának aránytalanul nagy részét tették ki a luxusautók: 1,4 milliárd dollár volt ez az összeg. Egyáltalán nem valószínű, hogy ezeket a luxusautókat mind Fehéroroszországban adták volna el, többségüket Oroszországba szállíthatták tovább. Különben hogy kínálhatnának vadonatúj Mercedeseket vagy BMW-ket Moszkvában és Szentpéterváron az autószalonok?
Németország és Franciaország azzal érvelt a fehérorosz szankció megfúrásakor, hogy “a szankcióknak elsősorban az orosz háborús erőfeszítések megakadályozására kell irányulniuk”, de valószínűleg szerepet játszhatott az ügyben a hírszerzés is, hiszen a digitális autók remek lehetőséget kínálnak az információszerzésre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.