Ballai Vince
Szerzőnk Ballai Vince

Rehabilitálják a két éve kiszáradt Merzse-mocsarat. Ehhez árkokat fognak – legalábbis részben – betemetni: sekélyebbre és szélesebbre szabják őket, hogy hatékonyabban vezessék ide a csapadékvizet, és több maradjon helyben. Így ismét otthonra lelhet a barna réti héja, a mocsári teknős és a pöttyös gőte is Ferihegy tőszomszédságában.

Zhvg
Friss cikkek a témában

Jövő év vége felé indulhatnak a Merzse-mocsár megmentését célzó munkálatok – jelentette be pénteken Horváth Tamás, Rákosmente polgármestere és Valentínyi Katalin, a Budapest Airport kommunikációért is felelős vezérigazgató-helyettese. A mocsár helyzete már egy ideje aggasztja a helyieket és a környezetvédőket: a fontos vizes élőhelyként számontartott, de kiszáradás fenyegette láptó ugyanis a 2022-es aszályos évben ki is száradt. Medre azóta sem töltődött fel vízzel (mint borítóképünkön is látható), a helyi élővilág sokszínűsége is megcsappant. 

Megmentésén évek óta fáradozik a helyi önkormányzat, a szomszédos Ecserrel és tavaly óta a Budapest Airporttal karöltve. Utóbbi 10 millió forinttal támogatta a rehabilitációs tervek elkészítését, amiket mostanra sikerült engedélyeztetni a szakhatóságokkal. Ez – a polgármester által mérföldkőként jellemzett fejlemény – adta a kiszáradt mocsár szélén, a helyi tanösvény kiindulópontjánál tartott sajtótájékoztató apropóját is. 

Valentínyi Katalin, a Budapest Airport vezérigazgató-helyettese a helyszínen, ecseri és rákosmenti polgármesterek és alpolgármesterek társaságában, Horváth Tamás jobbról a második
Budapest Airport

Horváth Tamás vázolta a mocsár fő problémáját: annak idején a csapadékvizet a környékről, így Rákosmente felől is idevezető árkokat (például a 172. csatornát, amely aztán a Gyáli 1. csatornán keresztül a ráckevei Dunaágba el is viszi a vízfelesleget) annak idején túl mélyre ásták. Medrük áttöri a talaj felső vízzáró rétegét, a víz ennél fogva pedig nem a mocsárba, hanem alája, a föld mélyebb rétegeibe szivárog, illetve túl hamar lefolyik. A vízpótlást korábban ivóvízzel igyekeztek biztosítani, de ez fenntarthatatlannak bizonyult. 

Sekélyebb és szélesebb

A mostanra kidolgozott rehabilitációs terv lényege, hogy a csapadékvíz idevezetése révén önfenntartó módon biztosítsák a vizet. A megoldás a kérdéses árkok átalakítása – de nem betemetése – lesz: a medreket sekélyebbre veszik – hogy a víz a felső záróréteg felett maradjon –, de szélesebbre is szabják – hogy megmaradjon a szállítókapacitásuk. A módszer ráadásul túlmutat a mocsár megmentésén: az így megvalósuló vízvisszatartás révén nemcsak az élőhelyet tudják helyreállítani és fenntartani, de hatékony szerepet játszhat a klímaváltozás kedvezőtlen hatásai, az aszályok okozta károk megelőzésében is.

A következő lépés a kiviteli tervek elkészítése lesz, a reptér – a társadalmi felelősségvállalás jegyében – ehhez is támogatást nyújt.  A konkrét munkálatok a kiviteli tervek engedélyeztetése után, várhatóan jövő télen – az élővilág minél kisebb zavarása érdekében a vegetációs időszak végén – kezdődhetnek meg. 

A Merzse-mocsár az utolsó mocsár (volt, és a rehabilitáció révén talán lesz megint) a főváros területén, és immár 47 éve védett terület. Bár korábban olyan sok víz volt benne, hogy a második világháború idején innen elégítették ki a ferihegyi repülőtér vízszükségletét, és úszóláp, sőt „úszó álszárazföld” is megtalálható volt rajta a gazdag növény- és állatvilág mellett, az idők során, a terület lecsapolása, a táj átalakítása, a környező földek gazdálkodásba vonása következtében vizének javát elvesztette, és már többször is kiszáradt – írtuk róla tavalyi, kerületmustra sorozatunkban.

Kerületmustra: „Kiszáradt: 2022″ – Budapest utolsó paradicsomi helyét kerestük, de nem találtuk

„Milyen vízimadarakat láthatsz a Merzse-mocsárnál?” – kérdezi a gyerekektől a 17. kerületi gyönyörű természetvédelmi övezet vidáman játékos tájékoztató táblája. A választól viszont most nem leszünk túl vidámak.

A területen megfordult az európai madárfajok egyharmada, a Magyarországon megtalálható madárfajok fele, és a Budapesten élő madárfajok 75 százaléka – legalábbis akkor, amikor még volt benne víz. A helyi védett növényfajok közül a fehér madársisak és a mocsári kosbor is említést érdemel.

Valentínyi Katalin szerint igyekeznek kiemelt figyelmet fordítani a reptér környezetében élőkre és a jó ügyek felkarolására és a mocsár megmentése is ilyen. Mint a hvg.hu-nak elmondta, azzal együtt is támogatják, hogy a táj rehabilitációjával várhatóan nagyobb számban ismét megjelenő madarakkal számolniuk kell a reptér zavartalan forgalmának biztosítása során, de meg fogják oldani.

A kezdeményezők most számítanak, hogy a rehabilitáció révén visszatérhetnek az élőhelyre a vízhez kötődő kétéltű- és hüllőfajok (erdei béka, vöröshasú unka, pettyes gőte, mocsári teknős), a madarak (barna rétihéja, énekes nádiposzáta, szárcsa, szürke gém, színpompás gyurgyalag, füleskuvik), és megfelelő mélységű és tartósságú vízborítás esetén az élőhelytípusra jellemző halak is visszatelepíthetők lesznek.

Budapest Airport
zöldhasú
Hirdetés
Világ Bábel Vilmos 2024. november. 26. 17:49

Angela Merkel szerint Angela Merkel mindent jól csinált

Megjelent a kortárs európai politika legmeghatározóbb vezetőjének önéletrajza. Angela Merkel 300 oldalt írt a gyerekkoráról és 400-at a kancellári hivatalban töltött 16 évről. Bocsánatkérés nincs, már-már komikusan leíró próza van. Orbán Viktor először egy focimeccsen tűnik fel. Recenzió.