Gazdaság hvg.hu 2024. május. 24. 10:50

Szakértő: Azért nőhetett a foglalkoztatottság, mert elszegényedtek a családok, és a nők újra munkába álltak

Az ING vezető elemzője szerint, mivel a nők munkanélküliségi rátája dinamikusabban csökken, vélhetően elsősorban ők térnek vissza a munka világába, és talán megélhetési problémák vezérelhetik a családok kétkeresősre történő visszaállását. Az inaktívak száma pedig áprilisban a népességfogyás hatására csökkent.

Elképzelhető, hogy valójában nem túl vidám fejlemények állnak a tavaszi, kedvező munkaerőpiaci fordulat mögött. Mint megírtuk, a Központi Statisztikai Hivatal február-áprilisi időszakot vizsgáló adatai szerint éves összevetésben nőtt a foglalkoztatottak száma, 41 ezer fővel, 4 millió 739 ezer főre. A dolgozó férfiak száma érdemben nem változott, 2 millió 496 ezer főt tett ki, viszont a nők esetében 39 ezerrel, 2 millió 243 ezer főre bővült. A munkanélküliségi ráta ugyanebben a három hónapban, éves összevetésben viszont 0,5 százalékponttal, 4,5 százalékra nőtt.

A KSH adatait kommentálva Virovácz Péter, az ING vezető elemzője felhívta a figyelmet, hogy a munkanélküliségre vonatkozó statisztikák szerint nem történt jelentős változás a magyar munkaerőpiacon. Nem a február-áprilisi időszakot, hanem külön, csak 2024 áprilisát vizsgálva ugyanis a modellbecslés adata változatlanul 4,4 százalékos munkanélküliségi rátát jelzett. Eközben a hivatalos, háromhavi mozgóátlagos felmérés rátája 0,1 százalékpontos javulást mutatva 4,5 százalékra csökkent.

Mivel a KSH ezt a közleményében külön nem emelte ki, némi magyarázatra szorul. A KSH a szöveges jelentésében azt emelte ki, hogy 2024. február-áprilisban 2023. február-áprilisához képest a munkanélküliségi ráta 0,5 százalékponttal, 4,5 százalékra nőtt. Amire Virovácz hivatkozik, az a KSH-közleményhez mellékelt, különálló táblázatban szerepel, és azt mutatja, hogy míg idén január-márciusban 4,6 százalékos volt a munkanélküliségi ráta, addig idén február-áprilisban ez egy kicsit javult, 4,5 százalékosra.

Virovácz szerint ez a kedvező változás nagyobb részt statisztikai jellegű, ugyanis pont az év első hónapjában ugrott meg nagyobb mértékben a munkanélküliek száma, amely hatás most kikerült a háromhavi mozgóátlagból. Az előző havi kedvező adatközlés során az ING már jelezte, hogy legalább három egymást követő hónapban érdemi pozitív változást kellene látnunk, hogy kijelenthessük: megérkezett a fordulat a munkaerőpiacon. Egyelőre azonban az áprilisi adatok esetében a változás Virovácz szerint csupán marginális. Ami a munkanélküliek számát illeti, mindkét statisztika alapján hibahatáron belüli változás mutatható csak ki, és a csoport létszáma 220 ezer fő körül alakult.

A részletes adatok alapján az elemző kommentárja szerint azt is láthatjuk, hogy áprilisban a népességfogyás hatására csökkent az inaktívak száma. Emellett azonban nagyjából 3 ezer fő visszatért az aktív státuszba, és nagyjából hasonló létszámban el is helyezkedtek foglalkoztatottként. Egyhavi adatból szerinte messzemenő következtetést persze nem érdemes levonni, de úgy tűnik, hogy némileg azért élénkül a munkaerő iránti kereslet. Hiszen negyedik hónapja, ha lassuló ütemben is, de bővül a foglalkoztatás. Egyébként nagyjából hasonló tendencia körvonalazódik a hivatalos, háromhavi mozgóátlagos adatokból is. Vagyis a magyar gazdaság recesszióból való kilábalásával párhuzamosan – nemzetgazdasági szinten – némileg javul a munkaerőpiac állapota. Ezt már Virovácz szerint nevezhetjük biztatónak, amely akár előrevetíthet egy tartós pozitív folyamatot.

Mint az elemző írja, egyelőre csak találgatni tudnak, hogy mi vezérelheti az aktivitás emelkedését. A 68 százalékos ráta a mindenkori csúcsnak megfelelő mértékű. Tekintettel arra, hogy a nők munkanélküliségi rátája dinamikusabban csökken, vélhetően elsősorban ők térnek vissza a munka világába. Továbbra is él az ING gyanúja, hogy megélhetési problémák vezérelhetik a családok kétkeresősre történő visszaállását. Mindezen visszatérést a munkáltatók rugalmassága is segítheti, hiszen a rugalmasabb munkaidő és akár a heti többnapnyi otthoni munkavégzés egyre inkább elterjedőben van.

A friss munkaerőpiaci adatok fényében Virovácz szerint még egy lépéssel közelebb kerülünk a kérdés megválaszolásához, hogy miért emelkednek még mindig ilyen dinamikusan a bérek, miközben a felmérések a meglévő munkaerő esetében inkább 5-10 százalékos fizetésemelést jeleztek előre az idei évre. Szerinte könnyen lehet, hogy az új belépők vagy munkahelyet váltók vezérlik jelenleg ezt a folyamatot.

Virovácz kommentárja végén megjegyzi, hogy az előttünk álló hónapokban a munkaerőpiacot kettős erők formálják majd. Egyrészt a nyár közeledtével a szezonális foglalkoztatás is növekedésnek indul, ami segítheti a ráták további lassú javulását. Ezzel szemben áll azonban az ipar mélyrepülése, ahol egyre több helyről lehet hallani a rendelések visszaesése miatti munkaidő racionalizálásról. Ez elsősorban még csak a munkaidőkeretek rugalmasabb felhasználását jelenti, ám részben már elbocsátásokat is tapasztalni a szektorban.

Mindezek eredőjeként Virovácz szerint összességében marginális javulásra számíthatunk a következő hónapokban, amennyiben a kedvező belső piaci folyamatok kitartanak. Vagyis az ING-nél változatlanul azt várják, hogy az év második felére láthatunk értelmezhető javulást a magyar munkaerőpiaci adatokban. Erre utalnak a különféle bizalmi indexek és felmérések, amelyek a legtöbb szektorban (nemcsak Magyarországon, hanem Európa-szerte is) már javuló tendenciát mutatnak. A munkaerőpiac azonban jellemzően jókora csúszással követi a reálgazdasági változásokat. Vagyis az idei év első felére várt javuló gazdasági teljesítmény várhatóan csak az év második felében tükröződhet vissza nagyobb arányban a vállalatok munkaerőpiaci döntéseiben. Az év egészében nézve az állástalanok aránya 4,5 százalék körül alakulhat, véli Virovácz Péter.

zöldhasú
Hirdetés
Minden, amit tudni érdemes Trump vámháborújáról
hvg360 Serdült Viktória 2025. április. 08. 06:30

Itt vannak az igazságügyi tárca tervei: megfizettetnék a bíróságokkal az egynapos határidő-túllépést is

„Bosszú a tüntetésekért” – kommentálta egy bíró a HVG által megszerzett törvénymódosítás-tervezetet, amelynek szövegén az igazságügyi tárca elméletben még változtathat, de jelenlegi formájában nem ígér sok jót. A bíróságoknak alig több mint egy hétvégét hagytak, hogy véleményezzék az őket érintő jogszabály-módosítások maratoni terveit.