Gazdaság hvg.hu 2024. május. 16. 08:27

Meglepően nagyot ugrott az építőanyagok forgalma áprilisban

Jelentősen nőtt áprilisban a tégla, a beton falazóelemek és a födémrendszerek forgalma tavalyhoz képest. A kereskedők meglepődtek, mert júniusra, az állami támogatási program elindulása utánra várták a forgalomnövekedést. A kedvező adatok mögött az állami programból kimaradók mozgolódása állhat.

Megugrott az építőanyagok forgalma áprilisban. Az értékesítési volumen csaknem 25 százalékkal növekedett, de a falazóelemek és a beton falazóelemek forgalma ennél is jobban, 55, illetve 40 százalékkal emelkedett, ami arra utal, hogy elkezdődtek a lakossági házépítések és a komoly lakásfelújítások Magyarországon. Az első 4 hónap forgalma forintban kifejezve lényegében stagnált, mert a volumen 6,7 százalékos növekedését ugyanilyen mértékű árcsökkenés kísérte.

Nem várt mértékben nőtt az építőanyagok forgalma 2024 áprilisában a megelőző év azonos időszakához képest – közölte az Újház Zrt. építőanyag-kereskedelmi hálózat. Az összes építőanyag forgalma közel 25 százalékkal haladta meg a 2023. áprilisi szintet, az építőanyagokon belül kiemelkedően gyorsan nőtt a szerkezetépítésben használt anyagok értékesítése. Ezen belül a tégla (55 százalékkal), a beton falazóelemek (40 százalékkal), a födémrendszerek forgalma megduplázódott.

Ezek a termékkörök az induló házépítések legfontosabb kellékei, ezért feltételezhető, hogy a 2023-as nagy leállás után 2024-ben végre lendületet kapnak a lakossági építkezések és felújítások, amit nagyon várt már az építőipar – kommentálta az eredményeket Juhász Attila, az Újház Zrt. igazgatóságának és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi tagozatának elnöke, aki emlékeztetett, hogy a KSH szerdai építőipari adataiból is kiderült: az épületek építésére kötött új szerződések értéke idén márciusban 50 százalékkal meghaladta a tavaly márciusi értéket.

Az építőipar még mindig lejtmenetben, de legalább már látszik a lejtő alja

A visszaesés továbbra is nagy, de a megkötött új szerződések volumene nőtt. A szerződésállomány ezzel együtt még elmarad az egy évvel korábbitól.

A szakember meglepőnek nevezte az értékeket, mert arra számítottak, hogy sokan még kivárnak a felújításokkal, mire elindul a júniusra ígért energiahatékonysági beruházási támogatási program. Juhász Attila szerint a legnagyobb meglepetés az volt, hogy a szigetelőanyagok és nyílászárók volumene is emelkedett áprilisban (13, illetve 9 százalékkal). 

Szerinte ennek oka az, hogy „a támogatási programból ilyen-olyan okok miatt kimaradók – például az 1990 után épült házak vagy lakások tulajdonosai – éppen a program miatt előrehozták a beruházásaikat, hogy a nagy roham előtt elkészüljenek vele, de legalább beszerezzék az építőanyagot, és leszerződjenek a kivitelezőkkel”.

„Az áprilisi forgalom ismét azzal a reménnyel kecsegtet, hogy beindulnak a családiház-építések és komoly felújítási munkálatok Magyarországon, de határozott trendről még nem beszélhetünk” – mondja az Újház elnöke. Juhász Attila arra emlékeztetett, hogy a tavalyi egész éves visszaesés után februárban már látszottak a növekedés jelei az építőanyag-forgalomban, márciusban azonban ismét lanyhult a kereslet. „Az év első 4 hónapja forintban kifejezve összességében stagnálást hozott, miután az értékesített építőanyagok mennyisége 6,7 százalékkal emelkedett, az áruk viszont csaknem ugyanilyen mértékben csökkent, ami jó hír a fogyasztóknak” – idézték az Újház elnökét.

Színes ábrán mutatja a minisztérium, mit kell tudni az Otthonfelújítási Programról

Hol mennyi támogatást lehet igényelni, pontosan mit lehet finanszírozni és mikortól. Egy ábrán a legfontosabb tudnivalók az Otthonfelújítási Programról.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.