Jelentősen nőtt áprilisban a tégla, a beton falazóelemek és a födémrendszerek forgalma tavalyhoz képest. A kereskedők meglepődtek, mert júniusra, az állami támogatási program elindulása utánra várták a forgalomnövekedést. A kedvező adatok mögött az állami programból kimaradók mozgolódása állhat.
Megugrott az építőanyagok forgalma áprilisban. Az értékesítési volumen csaknem 25 százalékkal növekedett, de a falazóelemek és a beton falazóelemek forgalma ennél is jobban, 55, illetve 40 százalékkal emelkedett, ami arra utal, hogy elkezdődtek a lakossági házépítések és a komoly lakásfelújítások Magyarországon. Az első 4 hónap forgalma forintban kifejezve lényegében stagnált, mert a volumen 6,7 százalékos növekedését ugyanilyen mértékű árcsökkenés kísérte.
Nem várt mértékben nőtt az építőanyagok forgalma 2024 áprilisában a megelőző év azonos időszakához képest – közölte az Újház Zrt. építőanyag-kereskedelmi hálózat. Az összes építőanyag forgalma közel 25 százalékkal haladta meg a 2023. áprilisi szintet, az építőanyagokon belül kiemelkedően gyorsan nőtt a szerkezetépítésben használt anyagok értékesítése. Ezen belül a tégla (55 százalékkal), a beton falazóelemek (40 százalékkal), a födémrendszerek forgalma megduplázódott.
Ezek a termékkörök az induló házépítések legfontosabb kellékei, ezért feltételezhető, hogy a 2023-as nagy leállás után 2024-ben végre lendületet kapnak a lakossági építkezések és felújítások, amit nagyon várt már az építőipar – kommentálta az eredményeket Juhász Attila, az Újház Zrt. igazgatóságának és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi tagozatának elnöke, aki emlékeztetett, hogy a KSH szerdai építőipari adataiból is kiderült: az épületek építésére kötött új szerződések értéke idén márciusban 50 százalékkal meghaladta a tavaly márciusi értéket.
A szakember meglepőnek nevezte az értékeket, mert arra számítottak, hogy sokan még kivárnak a felújításokkal, mire elindul a júniusra ígért energiahatékonysági beruházási támogatási program. Juhász Attila szerint a legnagyobb meglepetés az volt, hogy a szigetelőanyagok és nyílászárók volumene is emelkedett áprilisban (13, illetve 9 százalékkal).
Szerinte ennek oka az, hogy „a támogatási programból ilyen-olyan okok miatt kimaradók – például az 1990 után épült házak vagy lakások tulajdonosai – éppen a program miatt előrehozták a beruházásaikat, hogy a nagy roham előtt elkészüljenek vele, de legalább beszerezzék az építőanyagot, és leszerződjenek a kivitelezőkkel”.
„Az áprilisi forgalom ismét azzal a reménnyel kecsegtet, hogy beindulnak a családiház-építések és komoly felújítási munkálatok Magyarországon, de határozott trendről még nem beszélhetünk” – mondja az Újház elnöke. Juhász Attila arra emlékeztetett, hogy a tavalyi egész éves visszaesés után februárban már látszottak a növekedés jelei az építőanyag-forgalomban, márciusban azonban ismét lanyhult a kereslet. „Az év első 4 hónapja forintban kifejezve összességében stagnálást hozott, miután az értékesített építőanyagok mennyisége 6,7 százalékkal emelkedett, az áruk viszont csaknem ugyanilyen mértékben csökkent, ami jó hír a fogyasztóknak” – idézték az Újház elnökét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.