Gazdaság hvg.hu 2024. március. 20. 13:53

Már a franciák is kihátráltak volna, de végül megállapodtak az ukrán gabonaimportról

Az ukrán gabona behozatalának engedélyezése mellett az orosz kitiltása lehet a cél, de ez vajon milyen irányba mozgatja az árakat Európában?

Brüsszel szeretné megkönnyíteni Ukrajna csatlakozását és támogatni az orosz agresszió ellen az országot, de a mezőgazdasági import aggasztja az európai gazdákat, akik gyakran tiltakoznak amiatt még Lengyelországban is, pedig az ország Ukrajna legelszántabb támogatói közé tartozik.

Lengyelország Franciaország támogatásával korlátozni kívánta az ukrán agrárexportot, de Brüsszelben elvetették a javaslatot, helyette kompromisszumos megoldást dolgoztak ki a szakértők szerdára virradóra. Az ukrán búza továbbra is elkerüli a korlátozást, de más területeken szigorítanak Brüsszelben, ahol korábban kvótákat állapítottak meg az ukrán agrárexport szabályozására. A pénzügyi problémákkal küszködő ukrán kormányzat számára ez az export nagyon fontos bevételt jelent, de az uniós gazdák azt tapasztalják, hogy a konkurencia lenyomja az árakat.

Mit jelent most a kompromisszum? Az Európai Bizottság már eddig is kvótákkal szabályozta a baromfi, a tojás és a cukor behozatalát Ukrajnából, most ehhez hozzátették a kukoricát, a zabot, a búzadarát és a mézet is. Ha a döntés miatt az import Ukrajnából gyorsan megnövekedne, akkor már két héten belül kellene alkalmazni újra a kvótákat, míg korábban három hét volt a határidő.

Ukrajna számára döntő fontosságú volt, hogy az agrárexport referenciaévének csak a háborús időszakot tekintsék, és ne vegyék bele a 2021-es évet, amikor a vámok miatt jóval kisebb volt a mezőgazdasági kivitel Ukrajnából az Európai Unióba. Ha a Bizottság elfogadta volna a 2021-es évet referenciának, akkor ez Ukrajnának 1,2 milliárd eurós jövedelemkiesést jelentett volna egy olyan időszakban, amikor a kijevi költségvetés egyensúlyát kizárólag a nyugati támogatás tartja fenn.

A most elfogadott kompromisszumot még el kell fogadnia a tagállamoknak és az Európai Parlamentnek is. Ez nem lesz könnyű, hiszen a közelgő európai választás miatt mindenütt egyre inkább figyelnek a parasztgazdák véleményére. Emmanuel Macron francia elnök is azért döntött a lengyel javaslat támogatása mellett, mert fő ellenfele, Marine Le Pen traktorra szállt, hogy így bizonyítsa elkötelezettségét a francia gazdák ügye mellett.

Putyin tudatosan fordítja szembe az európai gazdákat Ukrajnával

Oroszország megnyerte a búzaháborút – írja a brüsszeli Politico az ukrán kompromisszumos döntés kapcsán. Oroszország és Ukrajna a világ legnagyobb búzaexportőrei közé tartozik, de Putyin minden eszközzel akadályozza az ukrán exportot, amióta megindította csapatait a szomszédos ország ellen. Az elmúlt két évben az oroszok elárasztották búzával a globális piacot, ahol ennek következtében lementek az árak. Putyin így piacot és pénzt szerzett, miközben Ukrajna azzal küszködött, hogy eljuttassa a búzát a világpiacra.

Az Európai Unió igyekszik segíteni Ukrajnának, ezért a búzakivitelt nem is korlátozzák. Így viszont az európai gazdák Ukrajnára haragszanak, és nem Oroszországra – vázolja fel a kialakult helyzetet a Politico, arra utalva, hogy Lengyelországban, Szlovákiában és Magyarországon is voltak tiltakozó megmozdulások az ukrán agrárexporttal szemben.

Putyin tudatosan kelt zavart, hogy az európai gazdákat szembefordítsa Ukrajnával. Hogyan? Oroszország – hála az időjárásnak – kivételesen jó búzatermést takaríthatott be tavaly és tavalyelőtt: 92, illetve 91 millió tonnát. Ennek eredményeképp a búzaexport is rekordokat döntött: 48 és 51 millió tonna. Mi következett ebből? A búza ára, amely az ukrajnai háború miatt fölfelé ment, megindult lefelé, és visszaállt a háború előtti szintre. Csakhogy a nagy orosz gazdaságok viszonylag könnyen elviselik ezt, míg Lengyelország kis parasztgazdaságai jóval kevésbé hiszen nekik nehezebb szembenézni az inflációval, amely a műtrágya és a növényvédőszerek árának emelkedése miatt felborította a költségvetésüket.

A lengyel kormány betiltotta a gabonaimportot Ukrajnából, de az általános áresést nem tudta megakadályozni az európai piacokon. Sok uniós tagállam ma is orosz gabonát vásárol, hogy így mérsékelje az inflációtól: Franciaország, Olaszország és Spanyolország is ilyen. Lengyelország és más keleti uniós tagállamok kérésére ezért Brüsszel visszaállítja a büntetővámot az orosz gabonaimportra. Ez megkétszerezi az orosz gabona árát az Európai Unióban, és nyilván lenyomja az importot. Csakhogy az Európai Unió tagállamaiban a gabonaimport aránya nem túlságosan jelentős, ezért maradhatnak az alacsony árak, amelyek nehéz helyzetbe hozzák a gazdákat mindenütt Európában – állapítja meg a brüsszeli Politico.

zöldhasú
Hirdetés