Gazdaság hvg.hu 2024. március. 07. 15:17

Az MNB szerint káros személyeskedésként írni arról, hogy Matolcsy személyeskedve szállt bele Nagy Mártonba

Káros az MNB szerint személyes konfliktusként bemutatni a magyar gazdaság és az jegybank függetlensége körüli vitákat. Pedig pont a jegybankelnök volt az, aki a közelmúltban személyes síkra vitte a kérdést, amikor Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter MNB-beli alkalmatlanságáról beszélt.

Hibásnak és nagyon károsnak minősítette az MNB a honlapján közzétett közleményben azt, hogy “az elmúlt napokban több sajtótermék is tévesen személyes konfliktusként mutatta be a jegybanktörvény tervezett módosítása körüli vitát”.

Mindezt az a jegybank közölte, amelynek elnöke, Matolcsy György a napokban maga jelentette ki, hogy vele a magyar gazdaság helyzetével, és a jegybank kormányzati gyámság alá szorításával kapcsolatban is vitában álló Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert lényegében alkalmatlansága miatt kellett kitenni annak idején az MNB-től. 

Matolcsy: Ki kellett tenni az MNB-ből Nagy Mártont, akkora hibákat vétett

Csúnyán nekiment Matolcsy György az egykori helyettesének.

Erre Nagy Márton is visszaszólt, új szintre emelve a jegybank és a kormány közötti üzengetést: “Most már más a főnököm. Hála istennek!”

A jegybanknál most viszont már azt írják a gyakorlatilag személyeskedésig fajuló vitáról, hogy 

Az értelmezés teljesen hibás és nagyon káros. Csakis arra alkalmas, hogy a vita fókuszát elvigye a lényegi kérdésekről.

Ami szerintük Magyarország stabilitása és a magyar nemzetgazdaság érdeke, és részletesen kifejtik, hogy miben áll a mindezt elősegítő jegybanki függetlenség. Mint írják, ez “nem egy elvont fogalom. Ha egy jegybank a törvényi mandátumában meghatározott célok – legfőképpen az árstabilitás elérése és a pénzügyi stabilitás fenntartása – érdekében szabadon, legjobb tudása szerint képes alkalmazni eszközeit és az intézkedések hatásainak kibontakozását sem gátolják külső tényezők, akkor a függetlenség fontos kritériuma teljesült. Ezt a folyamatot hívják hatékony monetáris politikai transzmissziónak.”

Hogyan lett Matolcsy pártfogoltjából a fő ellensége Nagy Márton?

Az immár nemzetgazdasági miniszter hosszú utat járt be, a buktatókról keveset beszél. A kezdeteket mindenesetre ismerjük: két vizionárius egyszer kezet fogott a Magyar Nemzeti Bank képzeletbeli tornyában, de ez az előremutató viszony megtört, és akár gazdasági károkhoz is vezethet, hogy a két fél nem működik együtt.

Ezzel szemben, ha a jegybanki döntések irányítására, a rendelkezésre álló eszközök alkalmazására vagy a monetáris transzmissziós csatornák hatékony működésére külső nyomás nehezedik, akkor a jegybanki függetlenség sérül.

Bloomberg-forrás: A jegybank hitelességének csorbulása még a forintárfolyam elszállása árán is elfogadható lehet Orbánnak, hogy elérje céljait

A kormány és a jegybank közötti éles vita azonban vélhetően nem jelenti azt a lap szerint, hogy Matolcsynak idő előtt kellene távoznia az MNB éléről.

A gazdaságtörténeti esettanulmányok sora jelzi, hogy a jegybanki függetlenség sérülése az érintett gazdaságokban lassabb gazdasági növekedést, magasabb inflációt és nagyobb pénzpiaci sérülékenységet okozott. Végeredményben minden rövid távú érdekeket szolgáló beavatkozáson a gazdaság kissé hosszabb távon veszített.

A Magyar Nemzeti Bank elnöke mint a független jegybank vezetője ezért kötelességének érzi, hogy ismételten és hangsúlyosan felhívja a figyelmet arra a beavatkozássorozatra, amely már eddig is szűkítette a monetáris politika függetlenségét, gyengítette transzmissziós csatornáit.

Orbán és Sulyok bármikor eltüntethetik Matolcsyt

Világraszóló botrány lenne, ami senkinek sem érdeke, de tulajdonképpen nagyon egyszerű felmenteni tisztségéből a jegybank elnökét – áll a friss HVG cikkében.

Ennek első eredményei közé tartozik szerintük, hogy hiába igyekeztek “a gazdasági növekedés élénkítése és az ország finanszírozási helyzetének javítása érdekében” folyamatosan beavatkozni a monetáris politika független működésébe, 

az eredmények nem igazolták a beavatkozásokat. 

“A magyar gazdaság mélyen a tervezett +1,5 százalékos vagy épp az EU átlagát jelentő +0,5 százalékos GDP növekedés alatt teljesített. Gazdasági kibocsátásunk 0,9 százalékkal (szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 0,7 százalékkal) csökkent 2023-ban. Az intézkedések ráadásul a magyar gazdaság befektetői és hitelminősítői megítélését is rontották végeredményben magasabb kockázati felárakat és drágább finanszírozási költségeket eredményezve.”

Bloomberg-forrás: A jegybank hitelességének csorbulása még a forintárfolyam elszállása árán is elfogadható lehet Orbánnak, hogy elérje céljait

A kormány és a jegybank közötti éles vita azonban vélhetően nem jelenti azt a lap szerint, hogy Matolcsynak idő előtt kellene távoznia az MNB éléről.

A gazdaságtörténet tanulságai Magyarországon is működnek. A kívánt eredményeket nem sikerült elérni, a negatív mellékhatások viszont egy egyébként is veszélyes világgazdasági közegben növelték az ország sérülékenységét, gyengítették pénzügyi szuverenitását és lassítják a recesszióból való kilábalás folyamatát” – állapítja meg a jegybank, majd aprólékosan, tételesen bemutatja, milyen intézkedések gyakorolták a leginkább negatív hatást, kiemelve az alábbi területeket:

  • Betétikamat-sapkák
  • Hitelekre vonatkozó kamatstop
  • Üzemanyagok és alapvető élelmiszerek elhúzódó ársapkája
  • MNB-diszkontkötvény vásárlásának korlátozása
  • Egyes befektetési alapok portfóliószerkezetének szabályozása
  • „Önkéntes” hitelkamatplafon
  • A BUBOR mint referenciakamat lecserélésének bizonytalanságokat erősítő felvetése
  • Folyamatos kommunikációs nyomás a nagyobb kamatcsökkentések irányába
  • Kamatdöntések idejére időzített negatív piacbefolyásoló kommunikáció
  • Elmaradó egyeztetések a monetáris politikai kereteket is érintő pénzügy jogszabály-változtatások esetében
  • Inflációs célsávval kapcsolatos vita elindítása

Ezért akarja látni Varga Mihály a Matolcsy-alapítvány titkait

„Ki kellett tennünk a jegybankból, ki kellett ebrudalnunk, jelentős szakmai hibákat vétett, elfogadhatatlan volt a vezetési stílusa, ami a jegybank érdekeivel ellentétes viselkedést is mutat” – jellemezte Matolcsy György jegybankelnök Magyarország hivatalban lévő nemzetgazdasági miniszterét, volt helyettesét, Nagy Mártont. A tárcavezető nem maradt sokáig adósa: „2013 és 2020 között Matolcsy György volt, most már más a főnököm.

zöldhasú
Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.