Gazdaság hvg.hu 2024. március. 07. 16:19

Az ENSZ-hez fordult segítségért Kuba, mert már tej és kenyér sincs az országban

A kommunista országnak nincs elég kemény valutája az élelmiszer-vásárláshoz sem.

144 tonna tejpor érkezett az ENSZ élelmezési világprogramjától Kubába – jelentette az EFE spanyol hírügynökség. A baj csak az, hogy a karib-tengeri szigetország egyhavi szükséglete 2000 tonna körül van, vagyis a segélyszállítmány mindössze a kereslet 7%-át fedezi.

Kubában a kommunista kormányzat a forradalom, vagyis 1959 óta igen olcsón adja a tejet a gyerekeknek. Libreta néven pedig jegyrendszer működik, amely óriási állami támogatással olcsó élelmiszert biztosít a lakosságnak. Az államnak évente 1,6 milliárd dollárba kerül ez a támogatás. Csakhogy az élelmiszerárak megemelkedtek a világpiacon, és a kubai államnak nincsen elég keményvalutája ahhoz, hogy elég élelmiszert vásároljon. Így arra kényszerült, hogy csökkentse a havi kvótát tejből.

Mit mond ebben a nehéz helyzetben a kormány? “Problémánk van azzal, hogy a világpiacon szerezzünk be tejport, másrészt pedig a hazai tejtermékek előállítása is nehézségekkel küszködik. Ezért alakult ki tejhiány” – ismerte be Betsy Diaz Rodriguez belkereskedelmi miniszter Havannában. Alberto Lopez Diaz élelmezési miniszter pedig arról nyilatkozott a szigorúan ellenőrzött állami sajtóban, hogy Brazíliából nagy tejporszállítmányt várnak, és akkor biztosítani tudják a korábbi tejporkvótákat.

A német közszolgálati Deutsche Welle tudósítója érdeklődött a válság okáról egy kubai közgazdásznál, aki sorolta, miért alakulhatott ki élelmiszerhiány a kommunista szigetországban. ”Csökkent a turistaforgalom, szigorodtak az USA-szankciók, a világpiaci energia- és élelmiszerárak emelkedtek” – mondta Omar Everleny Perez, aki hozzáfűzte: ”Kuba tulajdonképp lehetne önellátó az alapvető élelmiszerekből, de a mezőgazdaság és az állattenyésztés nem hatékony a gazdasági modell miatt”.

Kubában évek óta kísérleteznek reformokkal a gazdasági hatékonyság növelése érdekében, de eredmény egyelőre csekély, ezért a baráti latin-amerikai államok támogatásában bíznak. Perez arról is beszélt, hogy gyakoriak az áramszünetek, ez is akadályozza a termelést Kubában, ahol az emberek hozzászoktak az áruhiányhoz, hiszen a forradalom óta ez lényegében folyamatosan fennáll. A kubai közgazdász szerint a reformok lassan eredményt hozhatnak, de az inflációval, amelyet jelentős részben a világpiaci energia- és élelmiszerárak emelkedése okoz, mindenki nehezen birkózik meg.

“Az, hogy a kubai kormány az ENSZ élelmezési világprogramjához fordult, pragmatikus lépés. Ezzel ugyanis enyhül az állami költségvetésre nehezedő nyomás. A kormány időt nyer a reformok bevezetésére, amelyek a kis- és közepes vállalkozások privatizálására vonatkozhatnak. A turizmus is fellendülhet” – bizakodik a kubai közgazdász, aki a Deutsche Wellének nyilatkozott.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2025. január. 05. 07:00

És akkor dunai kilátás ezerötér' érdekel, Bástya?

Lekordonozták a Halászbástyát, hogy pénzt szedjenek a dunai panorámáért, aztán a közfelháborodás elsöpörte az egészet. Történelmi csúcsra ért a magyar háztartások eladósodottsága, miközben milliárdokat pumpálnak az Eximbankba. Egyre furcsább Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye, Tiborcz István győri üzlettársa deszkával és cukorkával repül rá Paksra, Nagy Márton testvérének köre meg napelemparkot épít. Merre lesz a Mere? Ez a HVG első heti gazdasági összefoglalója 2025-ben.