Túlságosan árérzékenyek vagyunk.
A lakásvásárlást támogató csokos szerződéskötések száma tavaly január és szeptember vége között a lakáspiac gyengélkedésével párhuzamosan közel 50 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az utolsó negyedévben megkötött szerződések száma viszont a várakozásoknak megfelelően meghaladta az 5500-at, ami 12 százalékos bővülést jelent éves összevetésben – olvasható az ingatlan.com elemzésében.
Idén jelentősen csökkentek a hitelkamatok is, ami a csok plusz indulásával együtt egyre jobb helyzetbe hozta a lakásvásárlókat. „Mivel az elmúlt másfél évben 60-80 ezer vevő halaszthatta el az ingatlanvásárlását, ezért a javuló körülményeknek köszönhetően egyre többen térnek vissza a lakáspiacra. Ezek a tényezők mind-mind hozzájárultak a 2024-es repülőrajthoz, amit éves összevetésben 15-20 százalékos keresletnövekedés jellemez” – kommentált adatokat Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Az ingatlanos oldal szerint az év első két hónapjában a használt lakóingatlanok iránti érdeklődések száma 20 százalékkal emelkedett, a lakások esetében 23 százalékos volt a bővülés, a családi házaknál pedig 16 százalékos.
Budapesten az eladó lakások iránti kereslet 17 százalékos erősödését meghaladó mértékben, 24 százalékkal nőtt a házak iránti érdeklődés. A megyei jogú városokban éppen fordított a helyzet, az eladó házaknál 15 százalékos keresletnövekedés következett be, míg a lakások 37 százalékos növekedést könyvelhettek el. A kisebb városokban pedig a házakra irányuló kereslet 16 százalékos bővülésével párhuzamosan a lakásoknál 29 növekedés látható.
Ugyanakkor a vevők számára továbbra is a megfizethetőség az egyik leginkább meghatározó szempont, emiatt van az is, hogy a keresletnövekedés ellenére a lakásárak érezhető emelkedése még nem indult be az ingatlanpiacon.
Kérdés persze, meddig maradhat ez így, egy nemrég napvilágot elemzés szerint mindenesetre, aki teheti, az ne hagyja a lakásvásárlást 2025-re.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.