Óriási előny tud néha az is lenni, ha nincs stabil kormánya egy országnak.
2010-től 2022-ig felére csökkent Bulgária lemaradása Magyarországhoz, 2023-ban pedig valószínűleg tovább zárkózott hozzánk az EU legszegényebb tagállama, hiszen nálunk csökkent, náluk pedig nőtt a GDP tavaly - elemezte a Világbank adatait a 24.hu.
2030: Az év, amikor utolérjük Ausztriát, Európa legjobb helye leszünk, Orbán pedig nyugdíjba megy
Utópisztikus, csodálatos Magyarország képe rajzolódik ki, ha egymás mellé tesszük, micsoda ígéretekkel álltak elő a politikusok 2030-ra. Megígérték például, hogy addigra Európa legjobb helyévé válunk, nagyrészt összejön az energiafüggetlenség, Veszprém bekerül a kontinens húsz legjobb városa közé, a válogatottunk pedig ragyogóan jó lesz.
Bulgária úgy közelíti Magyarország fejlettségi szintjét, hogy évek óta nincs stabil kormánya, igaz, ennek előnye is van, erről Krasztev Péter, a Budapesti Gazdasági Egyetem docense beszélt a portálnak. A szakértő szerint a gyakori kormányváltások miatt nincs ideje szétzilálni a gazdaságot az egymást váltó kabineteknek, miközben a gazdaság felett eleve kisebb az állami ellenőrzés, mint Magyarországon.
A 24.hu elemzése szerint 2015-ben még 145,76 százaléka volt az egy főre jutó, vásárlóerő-parításon, folyó áron, nemzetközi dollárban számolt magyar GDP a bolgárnak, míg 2022-ben már csak 123,33 százaléka. Ráadásul 2023-ban a magyar GDP a KSH adatai szerint 0,8-0,9 százalékkal csökkent, miközben a dél-európai ország termelése növekedett, az Eurostat szerint mintegy 1,6 százalékos GDP-növekedést elérve.
Az infláció itthon 17,6 százalék volt tavaly, jóval magasabb, mint a bolgárok 4,8 százalékos adata, és a költségvetési fegyelem kapcsán is jobban áll Bulgária, mint Magyarország.
Nem tudnak leszokni róla: 131 éve valaki mindig megígéri, hogy már csak kis idő, és utolérjük Ausztriát
Az EU gazdasági teljesítményének utolérését, de legalább megközelítését ígérte a gazdaságfejlesztési miniszterjelölt 2030-as határidővel, Lázár János pedig sok elődjéhez hasonlóan Ausztria színvonalát célozta meg. Az egy főre jutó GDP-nk valószínűleg idén fogja meghaladni az 1989-es osztrák szintet, ha pedig pontosan ugyanúgy nőne tovább, mint teszi azt 2010 óta, akkor az EU átlagát 2061-ben, Ausztriát 2091-ben érnénk utol.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.