Gazdaság hvg.hu 2024. február. 19. 09:09

Az MNB pénzmosással kapcsolatos gondokat talált az Ersténél és az MBH-nál

Emiatt pedig mindkét pénzintézet kapott 10 millió forint bírságot.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) témavizsgálatot végzett három banknál – az Erste Bank Hungary Zrt.-nél, az MBH Bank Nyrt. és a CIB Bank Zrt.-nél − a tranzit fizetési számlákkal kapcsolatos pénzmosási kockázatok, kockázatkezelő intézkedések, pénzmosási kontrollok ellenőrzésére. A pénzügyi felügyelet a 2022. január 1-től a vizsgálat lezárásáig terjedő időszakot tekintette át.

A vizsgálat során azt ellenőrizték, hogy kellő alapossággal járnak-e el a pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás megelőzési tevékenységük során a pénzintézetek, azaz azonosítják-e a tranzit fizetési számlákkal kapcsolatos kockázatokat, s megfelelő eljárásokat, kontrollokat alkalmaznak-e ezek csökkentésére.

A vizsgálat azt állapította meg, hogy az Erste Bank és az MBH Bank nem minden esetben értesítette haladéktalanul az illetékes hatóságokat, de jogsértőnek bizonyult az is, hogy a két hitelintézet a belső ellenőrző és információs rendszer által generált jelzéseket késedelmesen, nem határidőben dolgozta fel. Más gond is volt: több esetben elmaradt a pénzforrásokra vonatkozó információk beszerzése is.

Ezeken felül a vizsgálat az Ersténél a belső ellenőrző és információs rendszerének működtetésével kapcsolatban a riasztások kivizsgálásának kontrollja tekintetében is tapasztalt hiányosságot.

Összességében azonban azt állapították meg, hogy a legutóbbi, 2021-es hasonló vizsgálat óta érdemi előrelépés történt így is a tranzit fizetési számlákkal kapcsolatos kockázatok kezelésében, ám végül mégiscsak kapott a két pénzintézet 10-10 millió forintnyi bírságot.

A vizsgálat a CIB Bank Zrt. esetében jogsértést nem tárt fel, így az eljárást végzéssel megszüntette.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.