Az elmúlt tíz év harmadik legnagyobb visszaesését mérték az építőiparban, és az új szerződések száma nem vetít előre szép jövőképet.
Ugyan mindenki arra figyel a makrogazdasági adatok közül, hogy a magyar GDP 0,8 százalékkal visszaesett 2023-ban, ezzel egy időben a Központi Statisztikai Hivatal még egy rossz számot közzétett: az építőipar 5 százalékkal gyengült tavaly 2022-höz képest.
Ennél nagyobb esést az építőiparban az elmúlt tíz évben csak kétszer mértek: 2020-ban, amikor a Covid miatt sok munka leállt, és 2016-ban, amikor az okozott óriási esést, hogy kifutottak az előző EU-s költségvetési ciklusból fizetett projektek és még nem indultak be az újak.
Az épületek építése 5,6, az egyéb építményeké 3,8 százalékkal csökkent 2023-ban.
És komoly az esély arra, hogy a jövő se legyen túl fényes: 11,2 százalékkal kevesebb új szerződést kötöttek meg tavaly, mint amennyit 2022-ben.
Az építőipar termelői árai 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. Leginkább az növelte az árakat a KSH magyarázata szerint, hogy a dolgozóknak magasabb béreket kell megadni, viszont mivel kevesebb megrendelés érkezett, nem lehetett a végtelenségig emelni az árakat.
A KSH azt is közzétette, hogy decemberben 4,3 százalékkal kisebb volt a termelés, mint egy évvel korábban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.