Az energiaminiszter a szivattyús-tározós erőművekről is beszélt, azt mondta, itthon is kell belőlük legalább egy, és az erről szóló megvalósíthatósági tanulmány várhatóan még idén elkészül.
Ha minden jól megy, az MVM az első fél évben nyilvánosságra hozza a gázerőművek építésére kiírt tender eredményét – nyilatkozta Lantos Csaba energiaügyi miniszter kedden a Világgazdaságnak. Az interjúban elárulta: a pályázó konzorciumok már megtették az indikatív ajánlatukat, hamarosan eleget tesznek a hiánypótlási felhívásoknak is. Közeledik a kötelező ajánlatok beadása.
Lantos kitért a szivattyús-tározós erőművekre is. Ezek a többletként előállított energia tárolására kínálnak hatékony, kis veszteségű, kedvező esetben a gázerőműveknél is olcsóbb megoldást. Működési elvük, hogy a keresletnél adott időszakban nagyobb energiamennyiséggel az egyik tóból felszivattyúzzák a vizet egy magasabban fekvő másikba, amikor pedig a termeltnél több energiára van szükség, a vizet egy vízturbinán keresztül leeresztik.
A létesítmény tehát az energiatermelés egyik gravitációs módja, ipari méretekben 300–600 megawattos erőművet jelent. Az ötlet Lantos elmondása szerint itthon eredetileg a paksi atomerőműben éjszaka termelt pluszáram eltárolására vetődött fel. Régen napirendben van, hogy idehaza is legyen belőlük legalább egy, a javasolt konkrét helyszínekre vonatkozó megvalósíthatósági tanulmány várhatóan még az idén elkészül. A kormány ennek alapján dönthet majd arról, hogy belevágjon-e az építkezésbe, és ha igen, hol – tette hozzá a miniszter.
Lantos Csaba beszélt arról is, hogy a kis moduláris atomreaktor (SMR) témában a lehetőségek felmérésénél tartanak. A legjobb és megfizethető technológiát szeretnék, de egyelőre sok a bizonytalanság. Alaposan sorra vesznek mindent, és várják, hogy megjelenjen a sorozatgyártásra ténylegesen alkalmas berendezés.
(MTI / Vg)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.