A Magosz elnöke szerint „dömpingárakhoz” vezetne az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalára vonatkozó uniós vámmentesség meghosszabbítása.
A jövő pénteken a záhonyi határnál fognak tiltakozni a gazdálkodók az Európai Bizottság küszöbön álló döntése ellen, amely újabb egy évre lehetővé tenné az ukrán mezőgazdasági termékek vámmentes behozatalát – közölte Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Szövetségé (Magosz) elnöke a Kossuth rádióban a vg.hu szerint.
Jakab szerint a bizottság terve – amely már a moldovai mezőgazdasági termékekre is kiterjed – lényegében „dömpingárakat” eredményezne az unión belül, mivel a gazdáknak olyan termékekkel kell versenyre kelniük, amelyeknek előállítása során semmilyen uniós elvárást nem kell teljesíteni.
Hozzátette: nemcsak a gabona, hanem például a vámmentesen behozható termékek közé sorolt baromfi is „problémás”, hiszen az elmúlt években az unió annyi új előírást fogalmazott meg a közösségen belüli termelőknek, hogy a csirkék „majdnemhogy négycsillagos szállodai színvonalon” vannak tartva, miközben Ukrajnába szűk terű ketrecekben tartják a baromfikat.
Január végén az ukrajnai termékek vámmentes behozatala ellen Nagy István agrárminiszter is tiltakozott. Mint írta, „Brüsszel ismét cserben hagyta a kelet-európai gazdálkodókat, hiszen az Ukrajna számára biztosított autonóm kereskedelemliberalizációs intézkedést úgy tervezi meghosszabbítani 2025 júniusáig, hogy semmilyen megoldást nem javasol az ukrán gabonaimport okozta problémák kezelésére”.
A tárcavezető hozzátette: Magyarország egészen addig fenntartja az Ukrajnából érkező termékek nemzeti importtilalmát, amíg nem születik azzal egyenértékű nemzetközi megoldás.
A Magosz és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) tavaly szeptemberben egyszer már demonstrált az Európai Bizottság ukrán gabonaexportot érintő döntései ellen a záhonyi határátkelőnél.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.