Egyezségre jutott a Bankszövetség és a nemzetgazdasági miniszter, Nagy Márton szerint konstruktív döntés született.
Megegyezett a Bankszövetség és a Nemzetgazdasági Minisztérium: az új vállalati hitelek esetén a futamidő alatt 6 hónapig 0 százalékra csökken a BUBOR (bankközi kamatlábak) feletti kamatfelár, áll a NGM közleményében.
Az elmúlt időszakban az NGM és a Bankszövetség több alkalommal folytatott szakmai párbeszédet a piaci hitelezés ösztönzése érdekében. A vita középpontjában a banki hitelek szempontjából meghatározó 3 hónapos BUBOR kamata és az azonos lejáratú Diszkont Kincstárjegy (dkj) hozama lényeges szétválása állt, ami nagy zavart okozott a pénzpiaci termékek árazásában. A közlemény kiemeli, erre az elmúlt 20 évben nem volt példa.
Pár nappal ezelőtt a nemzetgazdasági tárca és a Magyar Nemzeti Bank között jelentős adok-kapok alakult ki, az MNB tanulmányt írt, amelyben kifejtette: semmi jót nem tesz ha az NGM elkezd belepiszkálni a változó kamatozású vállalati hitelek rendszerében. Az NGM vitaindítója szerint azonban indokolt újragondolni az ilyen hitelek referencia kamatlábait, ők pedig köszönik szépen, majd ezt megbeszélik a bankokkal. A jegybank és a tárca között abban sincsen egyetértés, hogy a dkj-t vagy a BUBOR-t érdemes referenciaként használni. A dkj-hozamok alacsonyabbak, a banki gyakorlat ugyanakkor a piac által ismer, általános használt és magasabb kamatszinten lévő BUBOR-t alkalmazza jelenleg.
Az NGM az MNB-nek a hitelkamat-váltásról: Semmi közötök hozzá, a bankokkal már megbeszéltük
Az NGM közzétett egy „vitaindító" írást a változó kamatozású hitelek referenciakamatairól. Amikor a jegybank vitába szállt, a tárca közölte, hogy jó dolog a vita, de köszönik szépen, ezt a bankokkal beszélik meg. És egyébként is a hiteltorzulás kialakulásáról a jegybank tehet.
A Bankszövetség és az NGM álláspontja szerint a piac és a bankszektor számára is kedvezőtlen környezetet jelentett a magas kamatok miatti alacsonyabb hitelkereslet és beruházási aktivitás. A Bankszövetség felvetette, hogy a bankok önkéntesen csatlakozhassanak a kezdeményezéshez, amiben a vállalati ügyfelek számára a forint alapú piaci hiteleket átmeneti időszakra „akciósan" kínálják, tehát érdemi hitelkamatcsökkentést ajánljanak.
A kormány kiemelt célja, hogy 2024-ben helyreállítsa a gazdasági növekedést – írja az NGM – ezért a bankok a következő 3 hónapban olyan új vállalati hitelszerződéseket köthetnek, amelyek esetében a BUBOR feletti kamatfelárat 0 százalékos szintre csökkentik. Ezt a felárat pedig a folyósítástól számított 6 hónapig 0 százalékos szinten tartják.
Az önkéntes vállalás minden vállalati hitelre igaz lesz, ez 2-4 százalékpontos hitelkamat-csökkentést is jelenthet. Az NGM hangsúlyozta, a kkv kamatstop intézményének kivezetésére április 1-jével csak úgy kerülhet sor, ha senkinek nem növekszik a törlesztőrészlete. Nagy Márton megköszönte a Bankszövetségnek a konstruktív hozzáállást, szerinte a döntés érdemben fogja növelni a gazdasági teljesítményt.
Újabb csörte az MNB és az NGM között: a jegybank szerint mindenkinek rossz lenne a szaktárca javaslata
A Magyar Nemzeti Bank szakértői levezették az NGM szakértőinek, miért lenne mindenkinek rossz, ha belepiszkálnának a változó kamatozású hitelek működésébe.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.