Sok bírálat érte az Európai Bizottság Covid-programját, amely uniós szinten oldotta meg a védőoltások problémáját. Az új rendszer alapjaiban különbözik az előzőtől – írja a Politico.
150 millió védőoltásra ír ki tendert az Európai Bizottság, de ez felvet kérdéseket a múlttal kapcsolatban: sok tagállamban még igen sok védőoltás megmaradt. Ezek viszont nem biztos, hogy eléggé hatékonyak az új Covid-variánsokkal szemben. A Pfizer, amely elnyerte az óriási tendert, eközben pereli Magyarországot és Lengyelországot, mert ez a két állam nem akar fizetni a fel nem használt készletekért.
Tavaly az Európai Unióban 215 millió Covid-védőoltást kellett a kukába dobni, mert lejárt a szavatossági idejük. A megsemmisített gyógyszerkészlet értéke 4 milliárd euró körül van. A legtöbb vakcinát Németországban kellett megsemmisíteni: 83 milliót, miközben Ausztriában 7,5 millió, Romániában 9,77 millió jutott erre a sorsra a Politico összesítése szerint.
Az Európai Unió 2021-ben 1100 millió Pfizer vakcinára kötött szerződést az amerikai gyógyszergyárral. Ezt a 2026-ig érvényes szerződést azóta újratárgyalták és módosították. Sokan bírálták Ursula von der Leyen szerepét az ügyben, mert a New York Times megírta, hogy a bizottság elnöke közvetlenül levelezett az ügyben a Pfizer főnökével. Ezek az SMS-ek azóta sem kerültek elő. Romániában az ügyészség azzal vádolja az ország exminiszterelnökét és két korábbi egészségügyi minisztert, hogy túlságosan sok Pfizer vakcinát vásároltak, és ezzel 1 milliárd eurós kárt okoztak Romániának.
Nagy mennyiségben a Pfizer és a Moderna gyártja az mRNA védőoltásokat. A Pfizernek érvényes szerződése van, a Moderna pedig pályázik az új tenderen - ezt a cég megerősítette a Politico tudósítójának is. A lap szerint most nagyon valószínű, hogy az új szerződést nem a Pfizer, hanem a Moderna nyeri majd el. Sok országban bírálják azonban az Európai Unió stratégiáját, hogy egyetlenegy vakcinára koncentrál. Sok egészségügyi vezető szerint választékot kellene biztosítani, mert ez fokozná a közvélemény bizalmát, és csökkentené a függést is.
Van azonban más változás is, ami a legfontosabb: a tagállamoknak nem kell megvenniük a védőoltást. Minden tagállam maga dönthet arról, hogy hány védőoltást akar. Jelenleg 18 tagállam jelezte igényét a Covid elleni védőoltásra, plusz Norvégia és Észak-Macedónia.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.