Tizenöt év után fordult a trend.
Készpénz, mindig”
– vágta rá Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, amikor 75 ezer forintért vásárolt egy pár Nike Air Jordan true blue edzőcipőt. De láthattuk Orbán Viktor miniszterelnököt is, ahogy húszezreseket számolgat, Lázár János, az építési és közlekedési tárca vezetője pedig nemrég arról beszélt a hvg.hu-nak, „nagyon követem azt, ami Ausztriában zajlik ennek kapcsán (készpénzhasználat – a szerk), ott egy nagyon nagy politikai vita van erről, és a jövő évi választásoknak talán egyik fontos témája lesz”.
Mi ez a „ne vegyék el tőlünk a készpénz jogát"-járvány, amire már fideszes miniszterek is rácsatlakoztak?
Amikor Szijjártó Péter cipőt vásárolt, még úgy tűnt, csak egyéni ízlését tükrözi, hogy inkább bankjegyeket vesz elő a zsebéből, mint bankkártyát. Azóta azonban több fideszes is felszállt erre a vonatra, Lázár legutóbb szó szerint, Szeged és Szabadka között. Az ügyet az osztrák szélsőjobb indította be, majd rácsatlakozott a mérsékelt is, és úgy tűnik, itthon is hasonló a forgatókönyv.
Nos, úgy tűnik, hogy a lakosság nem ért annyira egyet ezzel az elvvel, hiszen 2009 után először fordult elő, hogy a naptári év egészében csökkent a használatban lévő készpénz állománya.
A Magyar Nemzeti Bank hétfőn közzétett adatai szerint ugyanis 8168 milliárdnyi forintkészpénz volt forgalomban 2023 végén, ami 1,9 százalékos csökkenést jelent egy év alatt – szúrta ki a portfolio.hu. Valutából ugyanakkor többet tartottak maguknál a magyarok, mégpedig 1,3 százalékkal, összesen 715 milliárd forintnyit.
A lap megnézte azt is, hogyan aránylanak egymáshoz a készpénzfelvételek és a kártyás vásárlások: az összegét tekintve előbbiek aránya 40 százalékról 36 százalékra csökkent tavaly, miközben tíz éve még 72, öt éve 56 százalék volt az érték.
Hogy a trend mennyire lesz tartós, kérdéses, mindenesetre évek óta egyre kevesebb a készpénzfelvétel, miközben rohamosan nő a bankkártyával elköltött összeg. Igaz, az infláció csökkenésével lassan, de ismét többet vásárolhatnak a magyarok, ami megint lökést adhat a készpénzfelvételnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.