Csaknem 30 ezer madár sorsa bizonytalan.
A madárinfluenza vírus H5N1 altípusának jelenlétét mutatta ki Győr-Moson-Sopron megyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma.
A Bőnyön található, mintegy 26 500 példányt számláló hízópulykatelepen az állatok gubbasztása és a megemelkedett elhullás ébresztett gyanút az állattartóban. Az érintett állomány felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van, a gazdaság körül kijelölték a 3 kilométer sugarú védőkörzetet, és megállapították a 10 kilométer sugarú felügyeleti, azaz megfigyelési körzetet.
A Nébih szerint mostani és korábbi esetek is bizonyítják, hogy a magas patogenitású madárinfluenza vírusa továbbra is jelen van az országban. Mint írták, a védő- és megfigyelési körzetek feloldása egyes érintett területeken megkezdődött, a járványügyi fegyelmen továbbra sem szabad lazítani, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy további baromfitartó telepek ne váljanak érintetté a járványban.
A Nébih továbbra is arra kéri az állattartókat, hogy következetesen és szigorúan tartsák be a járványvédelmi előírásokat.
A madárinfluenzáról és a várható hatásairól itt írtunk bővebben:
Rohamosan terjed a madárinfluenza, jön a drágább tojás és baromfihús?
Mit hozhat a madárinfluenza-járvány kitörése hazánkban? Okozhat-e a járvány ellátási problémákat és drágulást az ünnepek előtt? Mit tesznek a hatóságok, és mit tehetünk mi a járvány terjedésének megfékezésére? Minden, amit a járványról tudni érdemes.
(Nyitóképünk illusztráció)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.