Közzétette a MÁV, hogy a december 10-től hatályos új menetrendben mi lesz azokkal a mellékvonalakkal, ahol a vonatokat a nyáron buszra cserélték le.
Korábban az volt az ígéret, hogy a forgalmi adatok alapján döntenek majd arról, vissza kell-e hozni a vonatokat. A Közlekedő Tömeg novemberben mutatta be a számokat arról, hogy a tíz vonal közül kilencen visszaesett az utasszám, amióta buszra váltottak, átlagosan 30 százalékkal kevesebb jegyet adtak el. A MÁV-Volánbusz ezt a kritikát azzal intézte el: valójában nem is csökkent az utasszám, mert sokan a vonathelyettesítő busz helyett a menetrend szerinti buszra ültek át. Hogy ez tényleg így van-e, azt nem tudni.
A december 10-től életbe lépő változások a következők:
Nagyatád és Somogyszob között majdnem minden marad a régiben, egyedül a 22:26-kor induló vonatpótlót veszik ki a menetrendből, helyette négy perccel később indul egy menetrend szerinti autóbuszjárat.
A Dombóvár-Komló vonalon a helyettesítő buszok ez után Magyarhertelendre és Godisára nem mennek be. A Dombóvárról hajnalban induló első és a Komlóról este menő utolsó buszt kiveszik a menetrendből, a többi viszont gyakrabban jár majd, a mostani 3-6 helyett napközben 2 óránként.
A Balassagyarmat-Ipolytarnóc vonalon nem lesz nagy változás, egyetlen plusz megállót kapnak ezek Balassagyarmaton, így két perccel lesz hosszabb az út.
Az eddig Miskolc és Tiszaújváros között közlekedő buszok Miskolctól Nyékládházáig nem fognak járni, Tiszaújvárosban pedig a vasútállomásnál eddig meghagyott pénztárat is bezárják, az autóbusz-állomásról fognak indulni a vonathelyettesítő buszok is. A megmaradó szakaszon napközben ugyanúgy két óránként fognak járni a buszok, mint most, csak Budapest-Miskolc vonal új, lassabb menetrendjéhez igazítják az indulásukat.
Az Abaújszántó-Hidasnémeti vonalon az öt pár vonathelyettesítőből négy megszűnik, egyedül az Abaújszántóról 9:02-kor, illetve a Hidasnémetiből 10:07-kor indulót hagyják meg.
Karcag és Tiszafüred között a mostani két vonathelyettesítő busz közül az egész évben csak az egyik, a délelőtti marad meg, a délutáni csak a turisztikai főszezonban fog járni: az elő- és utószezonban hétvégenként és ünnepnapokon, május 21-től szeptember 1-ig naponta. Helyette délután egy menetrend szerinti busz útvonalát helyette meghosszabbítják, Karcag vasútállomásától Tiszafüredig.
A Mátészalka és Csenger közötti helyettesítő buszok közül csak a délelőtti járat marad meg. A Csengerről Mátészalkára hajnal 5:23-kor induló busz és mindkét irányban a délutáni is kikerül a menetrendből.
A Battonya és Mezőhegyes közötti helyettesítő buszok sem mind maradnak meg. Délelőtt 9-kor lesz egy busz, amely Battonyáról Mezőhegyesen át egész Szegedig elmegy, illetve 11:35-kor indul egy Szeged-Mezőhegyes busz.
A Lakitelek-Kunszentmárton vonalon pedig az öt vonathelyettesítő járat közül négyet kivesznek a menetrendből, egyedül a Kunszentmártonból hajnal 5:20-kor indulót hagyják meg.
A MÁV magyarázata |
Írásunk megjelenése után a MÁV Sajtóosztálya levélben jelezte, hogy szerintük tévesen értelmeztük a változtatásokat. Azt írták, nem igaz, hogy a jövőben csökkentett szolgáltatást kapnak a közlekedésimód-váltással érintett 10 mellékvonal utasai. Magyarázatuk szerint a menetrendváltással "csupán annyi történik, hogy ahol eddig párhuzamosan közlekedtek és külön-külön bizony kevés utast szállítottak a vonatpótló autóbuszok és a Volánbusz-járatok, azok helyett a jövőben már egy integrált szolgáltatás, a Volánbusz mentrendszerinti járata fog közlekedni". Azt nem részletezték, hogy ez nem jelenti-e azt, hogy szám szerint kevesebb busz áll majd az érintettek rendelkezésére. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.