Tízéves távlatban a fiatalok 36 százaléka szerint romlani fog a helyzet Magyarországon.
Négyből három 16 és 24 közötti magyar fiatal gondolja úgy, hogy pályakezdőként manapság nem könnyű elhelyezkedni – írja a 24.hu az OTP Fáy Alapítvány által közölt, az Impetus Research által végzett reprezentatív kutatása alapján. A felsőoktatási intézményekben tanuló fiatalok közel fele szerint az iskolában tanultak csak kis mértékben, vagy egyáltalán nem segítenek valójában munkát találni.
A fiatalok szerint a munkaadók nem szívesen vesznek fel pályakezdőket, de sokan nem szereznek megfelelő végzettséget sem, általánosan pedig nincs elég munkalehetőség meglátásuk szerint.
A kutatásból kiderült, hogy
a válaszadók közül minden második külföldön képzeli el tíz év múlva aktuális munkahelyét, elsősorban a magasabb fizetések, valamint a jobb munkakörülmények miatt.
A fiataloknak mindössze hat százaléka mondta csak biztosra, hogy 2033-ban is Magyarországon fog dolgozni. Ebben valószínűleg szerepe van annak is, hogy az ország helyzetét 68 százalékuk inkább rossznak ítéli meg, 36 százalékuk pedig tíz éven belül a helyzet további romlására számít, és csak minden harmadik megkérdezett vár javulást.
A kutatás szerint a magyar fiatalokat az olyan globális problémák, mint amilyen a klímahelyzet, a járványok vagy a háborúk, jóval kevésbé aggasztják, mint a saját anyagi helyzetük. A felsőoktatási intézményekben tanulók 48 százalékának már megélhetési szükséglet a munka.
A jelenleg a munkaerőpiacon lévő fiatalok 34 százaléka váltana munkahelyet, és a válaszadók 48 százaléka azt mondta, hogy inkább végezne más munkát, mint a jelenlegi feladata.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.