A felperesek azt állítják, hogy a focista reklámja veszteséges befektetésekre késztette őket. Kártérítést követelnek, amelynek összege meghaladja az 1 milliárd dollárt.
A Binance 2022 novemberében jelentette be az első Ronaldóval közösen létrehozott, „CR7" elnevezésű, NFT (azaz nem helyettesíthető token) kollekcióját.
Ahogy ebben a cikkünkben korábban összefoglaltuk, az NFT-k létrehozásával eredetiségigazolást kaphatnak a digitális tartalmak, legyenek azok mémek, gifek, kisfilmek, grafikák vagy betűtípusok. A virtuális alkotásokhoz hozzárendelt tokenek tulajdonképpen tanúsítványok, és mikor valaki az egyik NFT-platformon elad egy digitális képet, valójában a tanúsítványt, ezt a tokent adja el.
Az egymillió dolláros szivárványmacska, avagy tényleg megőrült a világ az NFT-től?
Ma már nem telik el úgy nap, hogy ne történjen valami elképesztő fordulat az NFT-k, azaz a nem helyettesíthető tokenek világában, pedig egy éve ilyenkor még valószínűleg kevesen hitték volna el, hogy egy primitív pixeles cica hamarosan annyi pénzt fog érni, mint egy budai luxusingatlan.
A „CR7" Ronaldo monogramjára és mezszámára utal, ezt korábban számos terméken, például cipőkön és parfümökön használták márkajelzésként, amelyek hozzájárultak ahhoz, hogy Ronaldo a világ egyik leggazdagabb sportolója lett.
A partnerséget bejelentő közösségi médiás videóban Ronaldo azt mondta a leendő befektetőknek, hogy „meg fogjuk változtatni az NFT játékszabályait, és új szintre emeljük a labdarúgást":
Az egymillió dolláros szivárványmacska, avagy tényleg megőrült a világ az NFT-től?
Ma már nem telik el úgy nap, hogy ne történjen valami elképesztő fordulat az NFT-k, azaz a nem helyettesíthető tokenek világában, pedig egy éve ilyenkor még valószínűleg kevesen hitték volna el, hogy egy primitív pixeles cica hamarosan annyi pénzt fog érni, mint egy budai luxusingatlan.
A CR7 kollekció legolcsóbb NFT-je 77 dollárba került, amikor 2022 novemberében forgalomba került, egy évvel később azonban már csak 1 dollárt ér.
A felperesek egyrészt azt állítják, hogy Ronaldo reklámjai miatt a Kajmán-szigeteken bejegyzett Binance kriptotőzsdére vonatkozó online keresések megötszöröződtek. Másrészt azt, hogy a focista és a kriptotőzsde együttműködése késztette arra az embereket, hogy az általuk „be nem jegyzett értékpapíroknak" nevezett befektetésekhez – például a Binance BNB kriptopénz megvásárlásához – használják a platformot.
Az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet (SEC) szerint ezek az eszközök értékpapíroknak tekinthetők – így az ezeket támogató hírességeknek be kell tartaniuk az amerikai törvényeket. A SEC elnöke, Gary Gensler korábban azt mondta, hogy a hírességeknek „nyilvánosságra kell hozniuk, hogy kitől és mennyit kapnak azért, hogy értékpapír-befektetéseket népszerűsítsenek".
A felperesek azt állítják, hogy e szerint Ronaldónak is nyilvánosságra kellett volna hoznia, hogy mennyit fizetett neki a Binance, de nem tette.
Nigel Green, a DeVere Group tanácsadó cég főnöke szerint az ügy középpontjában álló problémák túlmutatnak a futballistán. „Nagyon fontos felismerni, hogy Ronaldo kizárólagos hibáztatása túlságosan leegyszerűsíti ezt az összetett kérdést" – mondta.
Ehelyett a figyelmet a globális szabályozókra kell irányítani, akik lassan dolgoztak ki egyértelmű iránymutatásokat erre a változó pénzügyi környezetre vonatkozóan.
Úgy tűnik, Ronaldo és a Binance tervezi, hogy a jövőben ismét együtt dolgoznak, a focista nemrégiben a közösségi médiában közzétett bejegyzésében azt írta, hogy „valami készül". A BBC azonban hiába kérdezte őket a perről, sem a cég, sem a focista nem válaszolt a megkeresésükre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.