Gazdaság hvg.hu 2023. november. 29. 10:14

Tíz kilométert, 1700 parkolóhelyet és 68 milliárd forintot elvett a kormány a HÉV-felújítás terveiből

A HÉV fejlesztése helyett inkább a budapesti villamos- és trolibeszerzéseket oldaná meg a kormány az EU-pénzekből, mert alig több, mint két és fél év alatt be kell fejezni a munkát.

182,4 millió euróval, mostani árfolyamon 68 milliárd forinttal csökkentette a kormány a HÉV-vonalak korszerűsítésére szánt EU-s keretet, viszont 253,6 millió eurót, közel 96 milliárd forintot biztosít Budapestnek villamos- és trolibuszprojektekre – vette észre a Portfolio a magyar helyreállítási tervben, amelyet az Európai Bizottság nemrég elfogadott.

A portál szerint azért is lehetett szükség erre az átcsoportosításra, mert a fejlesztéseket 2026 nyaráig be kell fejezni, különben nem lehet a költségeiket elszámolni az EU felé.

Így aztán a tavaly ősszel vállalt 56 kilométer helyett már csak 46 kilométernyi HÉV-vonal szerepel a tervekben, mint amit korszerűsíteni kell (hogy melyik 10 kilométert hagynák ki, az nem derült ki pontosan), 11 helyett 10 állomást korszerűsítenének, és 2700 helyett csak 1000 P+R parkolót építenének ki a megállók közelében, az elektromos töltőpontok kiépítése pedig kikerült a tervekből. Benne maradt viszont a tervben három intermodális csomópont kiépítése és 1500 kerékpártároló létesítése.

A villamos- és trolibeszerzés nem újdonság: már egy februári kormányhatározatban szó volt róla, ez teszi lehetővé például 51 CAF villamos érkezését. Az újdonság az, hogy melyik EU-program pénzeiből oldanák ezt meg.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.