Az ÉVOSZ Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozata szerint egészséges a szektor, nagy a verseny a cégek között, ezért "optimálisak" az árak, szóval nem is lett volna indokolt állami kézbe venni a dolgokat.
Beszédet mondott Lázár János csütörtökön, az Országos Építőipari Konferencián, melyben számos hangzatos megállapítás mellett talán a legfontosabb, gyakorlati kijelentése az volt, hogy az előzetes hírekkel, spekulációkkal szemben
az állam nem fog létrehozni nemzeti tüzéphálózatot, de elővásárlási joga lesz az építőanyag-piacon, és nem lehet majd korlátlanul importtermékeket forgalmazni.
Lázár szavai alapján tehát az építési törvény hamarosan az Országgyűlés elé kerülő tervezetében nem szerepel közvetlen állami szerepvállalás az építőanyag-kereskedelmi piacon. Ezt boldogan nyugtázza pénteki közleményében Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozata.
Lázár János: Szaporodni kell, fegyverkezni, és „magyar" betont önteni a paksi bővítésbe
Az építési miniszter szerint azért kell kiszorítani a külföldi cementgyártókat, mert a Paks II. alapozása hatalmas üzlet lesz, rengeteg beton kell majd. Mészáros Lőrinc közben éppen vesz egy cementgyártó céget.
Közleményük szerint a közbeszédben csak „Nemzeti Tüzépként” emlegetett állami kereskedő cég megalapításának gondolata valamikor februárban vetődött fel. Az ÉVOSZ-tagozat szerint azóta folyamatos és konstruktív egyeztetés folyik a szaktárca, valamint az építőanyag-kereskedőket tömörítő szövetség között.
Itt a tagozat végig azt képviselte, hogy a nagyságrendileg 1000 magyar, építőanyag-kereskedelemben érdekelt vállalkozás tevékenysége nem gátja a magyar építőipar fejlődésének. Szerintük az építőipari értékláncban, illetve az ellátási biztonságban fontos és megkerülhetetlen szerepük van, a köztük kialakult éles verseny pedig garantálja a fogyasztók számára optimális piaci ár kialakulását.
Szerintük a Covid-időszakban voltak ellátási nehézségek, de ezek itthon is elkerülhetetlenek voltak, viszont csak pár hónapig álltak fenn, az árak pedig azonnal korrigáltak, amint elhárultak a nehézségek. Felhívták a figyelmet, hogy ezért több építőanyagnál éves összevetésben a 20 százalékot is meghaladja az áresés, és semmiből sincs már hiány.
A tagozat elnöke, Juhász Attila szerint az építőanyag árak elérték a mélypontjukat, 2024-ben jellemzően a fogyasztói árindexnek megfelelő áremelkedés várható a piacon. Ezen belül is inkább a második félévben, A csok plusz felpörgésével és a lakásépítési kedv újbóli erősödésével egy időben várható az árak szolid emelkedése, amit legfeljebb az üzemanyagárak megugrása (az építőanyag árban a fuvardíjak nagy súlyt képviselnek), illetve általában az energiaárak nem várt és ugrásszerű növekedése téríthet el az alappályától.
„A Magyarországon működő építőanyag-kereskedők nyitottak a magyar forrásból származó építőanyagok forgalmazására, és úgy látjuk, hogy a fogyasztók is preferálják a hazai beszállítóktól származó termékeket, ezért megítélésünk szerint nem volt indokolt, hogy ezt a törekvést egy közvetlen állami szereplő testesítse meg a piacon” – tért vissza Lázár János bejelentéséhez az ÉVOSZ Építőanyag Kereskedelmi Tagozatának elnöke.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.