Tizenhetedére csökkenhet a védőtávolság, ami most akkora, hogy Magyarországon egy talpalatnyi hely sincs szélturbina telepítésére. A pontos részletek még nem ismertek, de egy biztos, nem fogják ellepni az országot a szélkerekek.
Hamarosan megszületik a megállapodás az Európai Unióval, ami nyomán ismét épülhetnek szélturbinák az országban. Erről Lantos Csaba beszélt szerda este az InfoRádió Aréna című műsorában.
A miniszter szerint a jelenlegi 12 kilométeres védőtávolság (ami miatt egy talpalatnyi hely sincs szélerőmű telepítésére az országban) 700 méteresre csökkenhet, de jelezte, hogy "nem akarunk szélkerékerdőt", így nem állhat például szélturbina lakott területen, Natura 2000-es vagy világörökségi védelem alatt álló részeken.
A miniszter arról is beszélt, hogy az ország 11 százalékán van értelme szélturbinákat telepíteni, de a védőtávolságon kívül lesznek további korlátozások is, így például a telepítésbe minden esetben bele kell egyezniük a helyi közösségeknek, önkormányzatoknak, ahogy ahhoz is az ő hozzájárulásra lesz szükség, hogy a telepítéskor eltérjenek az építési törvényben szabályozott 40 méteres magasságtól.
A bejelentés csaknem nyolc hónappal azután a határidő után történt, amit eredetileg vállalt a magyar kormány a szélerőművek telepítésének ismételt lehetővé tételére, bár már akkor látszott, hogy ezt nem fogják tartani.
A részleteket a mimiszter egyelőre nem tisztázta, így még nem világos, hogy milyen gyorsan fogják a szélerőművek tiszta és olcsó energiával ellátni Magyarországot, amely az elmúlt évtized tiltása miatt meglehetősen lemaradt ezen a területen. A szeles szabályozás buktatóiról korábban itt írtunk:
Itt a várva várt fordulat a szélenergiában Magyarországon, de így is lehetnek még buktatók
Március végétól megszűnik páriának lenni itthon a szélenergia, ezt, bár a részletek taglalása nélkül, de már a kormányinfón is bejelentették. Az viszont még kérdéses, milyen gyorsan fogják a szélerőművek tiszta és olcsó energiával ellátni Magyarországot, amely meglehetősen lemaradt ezen a területen az elmúlt évek tiltása nyomán.
Lantos Csaba a rádióban azt is mondta, hogy a jelenlegi 300 megawattos szélenergia-termelési kapacitás ezer megawattosra bővülhet 2030-ra, ez azonban nem újdonság, és szakértők már korábban is jelezték, hogy aránytalanul kevés ahhoz képest, hogy összességében 13 000 megawatnyi megújulóval számol a kormány ugyaneddig. Az aránytalanság ugyanis rendszerszintű problémákat okozhat.
Még hetekig találgathatjuk, hogyan öleli keblére a kormány a szélturbinákat, de egy biztos: azt nem engedték neki, hogy koncesszióval ügyeskedjen
Elfogadta az új szeles szabályozás sarokköveit szerdán a kabinet, de módosítani kellett az eredeti terveken: Brüsszel hallani sem akart arról, hogy koncesszióba adják a szélenergia-ipart.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.