Idén és a következő két évben fizetik ki.
A csütörtök este megjelent határozat szerint a kormány egyetért a 49 pontban felsorolt, folyamatban lévő egyházi célú beruházások forrásának növelésével azok „megnövekedett költségigényére tekintettel”. A 18,5 milliárd forint legnagyobb részét, 12 milliárdot az idei költségvetésből kell kifizetni, amelyben ezek értelemszerűen nem szerepelnek, de a szokásos megfogalmazás szerint felszólították a pénzügyminisztert, hogy „gondoskodjon” a „többletforrás biztosításáról”.
A beruházások közül 14 a római katolikus és 12 a görögkatolikus egyházmegyéket, 8 a katolikus szerzetesrendeket és 14 a református egyházat érinti. A többi felekezet nem szerepel a listán.
A legnagyobb, három év alatt összesen egy milliárd forint fölötti tételek: a győri Prohászka Ottokár Orsolyita Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda épületegyüttesének rekonstrukciója 2,8 milliárd, az esztergomi főszékesegyház rekonstrukciója és felújítása 1,88 milliárd, a Gödöllői Premontrei Apátság templom-rendház építése és tornacsarnok-uszoda építése összesen 2,5 milliárd, az esztergomi Temesvári Pelbárt Ferences Gimnázium és Kollégium épületeinek fejlesztése, bővítése 1,8 milliárd, a Dunamelléki Református Egyházkerület Pécs-Hird Idősotthon fejlesztésének II. üteme egy milliárd forintba kerül. Ezek mind költségnövekményként szerepelnek a mellékletben.
A többi, kisebb tétel zömmel templomok és szociális intézmények felújításáról szól, de benne van a Váci Egyházmegye hitéleti konferencia és látogatóközpont felújítása, a görögkatolikus egyház kulturális központjának létrehozása Budapesten, a tatabányai egykori bányakórház katolikus gimnáziummá fejlesztése és a Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely turisztikai fejlesztése. A kormány figyelme még olyan apróságokra is kiterjedt, hogy a jezsuita rendtartomány 3 millió forintért építhet faapríték-tárolót Pilisszentkereszt-Dobogókőn a Manréza Lelkigyakorlatos Házhoz. Igaz, ugyanott 660 millióért újíthatják fel a Cardoner Hotelt és Képzési Központot.
Nyitóképünk illusztráció.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.