A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár Czomba Sándor nyilatkozata szerint nem várnák meg 2024 januárját, már most decemberben emelnének a minimálbéren 15 százalékot, a garantált bérminimumon pedig 10 százalékot.
Nem január elsejével, hanem már idén, december elsejével emelkedhet a minimálbér és a garantált bérminimum összege, erről beszélt kedd reggel az M1-en Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelő államtitkár, írja a VG. Czomba azt közölte, a minimálbér 15 százalékos emelését mindhárom fél elfogadja, leginkább a garantált bérminimum 10 százalékos emelését övezi még vita.
Egy korábbi javaslat szerint szó volt egyszeri százezer forintos béren kívüli juttatásról is, amelyet a munkaadók év végéig adnának, de ezt a kormány lényegében elvetette. A munkaadók a 15 és 10 százaléknál kevesebbet adnának. A vállalkozói oldal még vár a harmadik negyedéves GDP-adatokra. Ezt majd november közepén teszi közzé a KSH, ehhez kötik a bérmegállapodást.
Idén a minimálbér január elsejétől 232 ezer forint, a garantál bérminimum pedig 296 400 forintra emelkedett, így a beígért emeléssel a kötelező legkisebb munkabér 266 ezerre, míg a szakmunkás-minimálbér 326 ezerre emelkedne. Az előbbi nettója 176 ezerre, az utóbbié 217 ezerre ugorhatna már december elsejével.
A minimálbért 250 ezren kapják itthon, míg a garantált bérminimumot közel 800 ezren, ez pedig már idén elérte a 300 ezer forintot. A kettő összegét közelítené egymáshoz a szakszervezet, ezért javasolták a két bérelem összevonását, amivel 2027-re megszűnhet a garantált bérminimum, helyette pedig ágazati tarifarendszert vezetnének be.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.