A Fitch-nél nem hagyták szó nélkül a hiánycél jelentős emelését, és visszaesést várnak 2023-ra.
A korábbiaknál is távolibbnak tűnik a jövő évi, 2,9 százalékos hiány elérése azt követően, hogy a magyar kormány a GDP 3,9 százalékáról 5,2 százalékra emelte az idei hiánycélt – írja pénteken kiadott elemzésében a Fitch Ratings. A három nagy hitelminősítő egyike úgy látja: a hiánycél emelése meghaladta a várakozásaikat, annál is inkább, mivel a kormány ezzel egyidejűleg hiánycsökkentő lépésekről nem számolt be. A Fitch értékelése szerint az EU által várt 3 százalékos deficit jövőre nem, csak 2025-ben látszik elérhetőnek, 2024-re ők 3,7 százalékos hiányt várnak.
A hitelminősítő emlékeztet: a várttól elmaradó költségvetési bevételek (különösen az áfabevétel visszaesése) együtt a magasabb kiadási szinttel (különösen a megemelkedett kamatok miatt) állnak a hiánycél emelése mögött, az elérhető adatok pedig arra utalnak, hogy a háztartások költése a harmadik negyedévben sem javul. Összességében emiatt a Fitch eddigi 0 százalékos növekedési prognózisát 0,9 százalékos visszaesésre módosította, a következő évekre pedig átlagosan 3 százalékos növekedéssel számol, bár ennek mértékét negatívan befolyásolhatja, ha továbbra sem érkeznek uniós források – a Fitch megállapodásra számít –, és ha a kormány hiánycsökkentő lépései nem várt negatív következményekkel járnak.
Arra is felhívják a figyelmet, hogy az államadósság további csökkentésére van szükség, és világossá teszik: a magyar szint az azonos, BBB-s hitelbesorolású országok mediánja felett marad. A Fitch ugyanakkor az év egészére átlagosan 17,9 százalékos inflációt jósol, 2024-re a hitelminősítő szerint 5,3 százalékra, 2025-re pedig 3,1 százalékra eshet vissza a drágulás üteme.
A Fitch utoljára júniusban értékelte a magyar államadósság besorolását, akkor fenntartották a befektetési szintű BBB minősítést, megtartották azonban a további leminősítésre utaló negatív kilátást is. A mostani közlemény arra utal, hogy ezt a kilátást könnyen leminősítésre válthatják legközelebbi, a menetrend szerint december 15-én várható értékelésükben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.