Gazdaság hvg.hu 2023. október. 03. 12:39

MNB: A jegybank már 2021-ben határozott választ adott az inflációra

A jegybank elnöke szerint az MNB 2021 tavaszán a világon az elsők között ismerte fel az inflációs tendenciák megváltozását és hívta fel a figyelmet a tartósan magas infláció veszélyére.

„Küklopsz-üzemmódban működik a jegybank, reméljük, nem vakul meg” – mondta tegnap Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Világgazdaság jubileumi konferenciáján, ahol a gazdaságfejlesztési miniszter arról is beszélt, hogy a növekedés és a fiskális egyensúly egyszerre helyreállítható, ehhez kulcsfontosságú, hogy újra növekedjenek a reálbérek, mert ez vezet a fogyasztás és végső soron a gazdaság bővüléséhez. Úgy fogalmazott, hogy az idei az infláció letörésének éve, a jövő év pedig a növekedés helyreállításának éve lesz.

Parragh László a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is kritizálta a Világgazdaság konferenciáján a jegybank és Matolcsy György munkáját. Parragh úgy fogalmazott, hogy a kamara már időben felismerte az infláció megjelenését, a Magyar Nemzeti Banknak pedig ez nem sikerült, az pedig csekély vigasz, hogy „nem értenek hozzá”. A kamara vezetője emlékeztette rá a hallgatóságot, ők már 2019-ben felhívták arra a figyelmet, mekkora problémát fog okozni az infláció, és hogy tartós lesz.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) most közleményben reagált a jegybankot ért kritikákra:

„Az MNB elsődleges célja a jegybanktörvénynek megfelelően az árstabilitás elérése és fenntartása, ezért - a tartós folyamatokat elemezve -, 2021 tavaszán a világon az elsők között ismerte fel az inflációs tendenciák megváltozását és hívta fel a figyelmet a tartósan magas infláció veszélyére"

Ugyanis szerintük a jegybank a jelenségre határozott választ adott, amikor 2021. június 23-án az Európai Unióban elsőként megindította a kamatemelési ciklusát és a leghatározottabb monetáris szigorítást hajtotta végre a kontinensen, a geopolitikai feszültség miatt kialakult heves pénzpiaci turbulenciákat pedig célzott beavatkozással kezelte.

Mint írják, az MNB monetáris politikájának fokozatos szigorítása

alapvető szerepet játszik abban, hogy 2023 során a hazai infláció eddig a 4. legnagyobb mértékben csökkent az EU-ban, és az idei év végére ismét egy számjegyű tartományba kerül az áremelkedés.

Mint írják, a fejlett és feltörekvő országok jegybankjainak egyre nagyobb számban azért az árstabilitás megteremtése az elsődleges célja, mert széles körű történelmi tanulság, hogy a magas infláció a stabil gazdasági növekedés első számú akadálya. Az infláció mérsékli a reáljövedelmeket, csökkenti a fogyasztást és a beruházást, ezáltal visszafogja a termelést és a gazdasági növekedést, valamint elapasztja a költségvetési bevételeket, ezt tapasztalhatjuk ma Magyarországon is.

Az infláció csökkentését folytatni kell az árstabilitás eléréséig, mivel az infláció mai mértéke a jelentős csökkenés ellenére még mindig elfogadhatatlanul magas és káros a gazdaságra. Tartós gazdasági növekedés és stabilitás csak az infláció tartós megfékezése esetén érhető el, ezért az MNB a jövőben is ennek a célnak megfelelően hozza meg döntéseit.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.