Október 4-5-én a HVG Állásbörzére kilátogatók számos előadást hallhatnak a Papp László Budapest Sportarénában: többek között szó lesz a tudatos karriertervezésről, a sikeres álláskeresési technikákról, a hullámvölgyek leküzdéséről, a szülés utáni visszatérésről. Előad Tomán Szabina üzletasszony, Szilágyi Áron olimpiai bajnok vívó, Turai Barnabás digitális tartalomkészítő, Szily Nóra újságíró-pszichológus, Baráth András karriertanácsadó, a Nemakarokbeleszólni formációból Bányai Judit és Fancsikai Eszter, a Munkatársas Produkció és sokan mások. A részvétel ingyenes, de az allasborze.jobline.hu oldalon regisztrációhoz kötött. Egy kis előzetes.
Miként léphetsz szintet a karrieredben? Hogyan fejleszd a megoldás fókuszú gondolkodást? Ezekre válaszol Tomán Szabina, aki tizenöt év modellkarrier után közel 10 éve építi saját vállalkozását, befektető, üzletasszony és két gyermek édesanyja. 17 000-nél is több ember életmódváltását indította el. Négy évadon keresztül volt az RTL Cápák között című üzleti showműsorának egyik befektetője egyetlen nőként. Két évvel ezelőtt pedig mentorprogramot indított női vállalkozóknak. A HVG Állásbörzén a női karrierváltáshoz is ad tippeket. Elárulja azt is, hogyan kovácsolhatunk erőt a visszautasításból.
Karriertervezés tudatosan
Baráth András az egyik legismertebb álláspiaci szakértő Magyarországon, a Gerilla Önéletrajz Műhely és a Gerilla Mentor Klub alapítója. 2009 óta több mint 12 000 álláskereső elhelyezkedését segítette. Előadásában egyebek mellett szó lesz arról:
• Milyen karrier irányokban érdemes gondolkodni 2023-ban?
• Milyen új, modern szakterületek nyílnak meg előtted, amifelé érdemes specializálódni?
• Milyen szakmák fizetnek a legjobban? Hogyan lehet ezekbe bejutni?
• Mit kell ahhoz tanulni és tudni, hogy 5-10 év múlva is keresett szakember legyél?
A szakértő száraz elmélet helyett olyan bevált módszereket mutat be, amivel bárki eredményesebbé teheti pályafutását.
Kell a szakmai támogatás az élsportolóknak, akik közül sokan azzal szembesülnek, hogy profi karrierjük befejezése után nehezen találják helyüket a munka világában és társadalomban. Miként lehet még élsportolóként tudatosan felépíteni egy új pályát? Ebben segít a Magyar Élsportolók Érdekvédelmi Fóruma. A szervezet társadalmi elnöke Szilágyi Áron háromszoros olimpiai bajnok kardvívó, operatív vezetője Körösparti Gábor mutatja be az #MEEF Duális Karrier programját.
Újra az álláspiacon szülés után
Bányainé Nagy Judit, Fancsikai Eszter és Tapasztó Orsi - három anyuka, akik 2020 októberében létrehozták a @nemakarokbeleszolni Instagram-oldalt azzal a céllal, hogy kihangosítsák a társadalomban jelenlévő, a nőket és anyákat célzó ítélkező viselkedésmintákat. Az oldalnak már 171 000 követője van. A HVG Állásbörzén Judit és Eszter egy sor olyan kérdésre reagál, ami felmerül egy kisgyermeket nevelő, újra dolgozni akaró anyukában: Milyen újra munkába állni? Hogyan lehet jól összeegyeztetni a munkát és a magánéletet? Miként kezdjek hozzá? Melyek a legfontosabb tanácsok a visszatérésre?
Humor, elakadások leküzdése és feldolgozása
Hasznos útravalókat ad fiataloknak, álláskeresőknek Turai Barnabás. Ő a Síkidegvagyok branddel vált ismertté, ahol rövid videókban, podcastjében és online tartalmakban állít görbe tükröt mindenféle szubkultúrának. Dolgozott már újságíróként, majd a nemzetközi diplomáciában, idén nyáron azonban úgy döntött, freelancerként keresi majd kenyerét a kreatív szakmában. 29 évesen átlátja mind a fiatalok egzisztenciális szorongását, mind pedig a felnőttek munkamorálját. Beszél a generációs különbségekről, azok munkaadói (félre)kezeléséről. Elárulja azt is, hogyan segít a humor a mindennapok szorongásának feloldásában.
Szinte minden pályázóval előfordul, hogy elakad az álláskeresésben, rosszabb esetben állandóan akadályokba ütközik. Lelkileg megterhelő mindezt megélni, főleg, ha ötletünk sincs, min kellene változtatni. Horváth Kitti life és business coach - aki maga is rögös utat járt be, mire megtalálta helyét a munka világában - ennek kezelésére ad tanácsot. Kiderül az is, hogy mi köze van a munkahelyváltásnak egy szakításhoz. A résztvevők pedig interaktív feladatokkal új perspektívát és lehetséges megoldásokat kapnak elakadásaikhoz.
Évtizedes tömegkommunikációs tapasztalatát ötvözte pszichológiai tudásával Szily Nóra pszichológus, újságíró. Az állásbörzén arra inspirálja az álláskeresőket, miként lehet elindulni a karriertervezés útján, milyen állomásokon érdemes végigmenni, hogy minél nagyobb eséllyel érjük el a vágyott célt.
Karrier a filmiparban, munkahelyi darab színészekkel
Nem csupán a színpadon vagy a filmvásznon lehet karriert építeni. “Néző maradsz, vagy stábtag leszel?” - teszi fel a kérdést az AM/PM Filmes Képzési- és Karrierközpont. Mácsai Pál Kossuth-díjas színművész a filmes háttérszakmákban rejlő lehetőségekre hívja fel a figyelmet és azt is elmondja, hogy miért nagyon fontosak a háttérben dolgozó emberek egy film forgatásán. Ezen kívül lesz kerekasztal-beszélgetés filmes karrierről filmipari munkalehetőségekről Nagypál Orsi filmrendezővel, Csatlós Csilla coach-csal, Balika Gergő és Závorszky Anna producerekkel.
A tavalyi nagy siker után idén is jön a MunkaTársas produkció, amely a gyakori munkahelyi konfliktusokat veszi górcső alá és ad túlélési technikákat a munka világában élőknek. Pokorny Lia, Ábel Anita és Cserna Antal lép a színpadra és mutat be vicces és elgondolkodtató sztorikat. Játékmesterek és ötletgazdák: Gönczi Dorka mediátor, Varga Zsolt kommunikációs szakértő. Alkalmazotti lét és kiszolgáltatottság? Vállalkozóként sincs kolbászból a kerítés? Mit tegyünk, ha a vállalatvezető játszmákba hajszol és visszaél a helyzetével? Mi történik, ha a munka kihat a családi és a párkapcsolati életünkre? Megannyi kérdés megválaszolásában a színészi improvizáció és munkahelyi konfliktusok megoldásában jártas mediátorok közös játéka segít. Nincs, aki egy-egy jelenetben nem ismer majd magára...
Az előadásokra a HVG Állásbörzén október 4-5-én kerül sor a Papp László Budapest Sportarénában. A pontos program az allasborze.jobline.hu/latogatoknak/eloadasok oldalon olvasható.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.