Sőt, az elmérgesedett gabonavita miatt a lengyel elnök már azzal fenyegeti az orosz megszállás ellen háborúzó Ukrajnát, hogy ha ebben az ügyben nem engednek, akkor az ukrán gabona mellett más ukrán termékek is tiltólistára kerülnek Lengyelországban.
Annyira elmérgesedett a gabonavita, hogy Mateusz Morawiecki szerdán bejelentette: Lengyelország nem szállít több fegyvert Ukrajnának, amelynek eddig az egyik leghűségesebb szövetségese volt.
A BBC szerint a lengyel miniszterelnök azt mondta egy tévés beszédben, hogy ehelyett a jövőben Lengyelország saját országa védelmére összpontosít, a cél, hogy a lehető legmodernebb fegyverekkel lássák el a lengyel honvédséget.
Az ügy előzménye, hogy Lengyelország kedden beidézte Ukrajna nagykövetét, miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ENSZ-ben korábban arról beszélt, hogy egyes nemzetek csak színlelik, hogy szolidárisak Ukrajnával.
A gabonavita azt követően kezdődött, hogy Oroszország teljes körű ukrajnai inváziója szinte teljesen lezárta a fő fekete-tengeri hajózási útvonalakat, és arra kényszerítette Ukrajnát, hogy alternatív szárazföldi útvonalakat keressen.
Az ahhoz vezetett, hogy nagy mennyiségű gabona áramlott be Közép-Európába, amire az Európai Unió úgy reagált, hogy ideiglenesen megtiltotta a gabona behozatalát Bulgáriába, Magyarországra, Lengyelországba, Romániába és Szlovákiába, hogy megvédje a helyi gazdákat, akik attól tartottak, hogy az ukrán gabona lenyomja a helyi árakat.
A tilalom szeptember 15-én lejárt, és az EU úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg azt, de Magyarország, Szlovákia és Lengyelország saját hatáskörben úgy döntött, hogy továbbra sem engedi be az ukrán gabonát az országába.
A hét elején Ukrajna keresetet nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) az említett országok ellen a tilalmak miatt, amelyek szerinte megsértik a nemzetközi kötelezettségeket. Lengyelország azonban azt mondta, hogy fenntartják a tilalmat, és "a WTO előtti panasz nem hat meg minket".
Kijev beperli Magyarországot az ukrán gabona behozatali tilalmának meghosszabbítása miatt
A pert a Kereskedelmi Világszervezetnél a magyarok, a lengyelek és a szlovákok ellen kezdeményezik, hogy "mindenki lássa, saját tagállamai mennek szembe az EU-val".
Morawiecki szerdán azt is kilátásba helyezte, hogy más ukrán termékek is tiltólistára kerülhetnek Lengyelországban, ha „Ukrajna tovább eszkalálja a gabonavitát”. A lengyel külügyminisztérium pedig úgy fogalmazott, hogy a két ország között nézeteltéréseket ebben az ügyben nem lehet nemzetközi bíróságokhoz benyújtott panaszokkal, vagy a multinacionális fórumokon Lengyelországra gyakorolt diplomáciai nyomással rendezni.
Lengyelország egészen eddig kifejezetten sok támogatást nyújtott Ukrajnának az Oroszországgal szembeni védekezésben. A BBC cikke emlékeztet, hogy a lengyelek sürgették Németországot, hogy Leopard 2 harckocsikat szállítson az országnak, vadászrepülőgépeket ígértek az országnak, és több mint 1,5 millió menekültet fogadtak be Ukrajnából.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.