Váratlanul lett az Európai Bizottság elnöke, és nyugalmas öt év helyett válságok sora jutott neki. Ursula von der Leyen az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén negyedik, egyben utolsó évértékelőjét tartotta, amelyben nagy távlati célokat fogalmazott meg a jövő júniusi európai parlamenti választások előtt, ám sok konzultáció összehívásán nem sok konkrét lépést említett.
Most érkezett
Ursula von der Leyen negyedik évértékelőjét ezen az oldalon lehet elolvasni magyar nyelven.
Kontinensünk jövője a mostani döntéseinktől függ, de mi odafigyelünk az európaiak véleményére – emeli ki VDL, aki azzal zárja a beszédét: meg kell mutatni a fiatalok számára, hogy "egy olyan kontinenst építünk, ahol mindenki saját maga lehet, azt szeretheti, akit akar, annyira magasra törhet, amennyire szeretne. Egy kontinenst, amelyik megbékélt a természettel és vezet az új technológiák terén, egy kontinens, amely szabadságban és békében egyesült."
Éljen Európa – zárja utolsó évértékelőjét Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
És mi lesz a reformokkal? VDL tavaly az európai konvent összehívását ígérte, most ezt már lehetségesnek tartja. De szerinte a reformokhoz nem szabad várni az alapszerződés módosításával, ennél gyorsabban kell lépni.
Szerinte nem igaz az, hogy minden egyes bővítéssel veszített az EU a hatékonyságából – a Next Generation EU-t, a vakcinabeszerzést, a közös energiabeszerzést idézi fel ennek bizonyítására.
Ennek ellenére kiemeli azt, hol kell gyorsan lépni. Ilyen például a költségvetés reformja – a téma annak fényében vált különösen égetővé, hogy az újabb és újabb válságok miatt folyamatosan új forrásokra – vagy legalábbis a meglévők átcsoportosítására – van szükség.
Ezzel kapcsolatban a belga elnökség idején egy vezetői értekezlet összehívására tesz javaslatot a bizottság elnöke.
A húsz évvel ezelőtti nagy bővítési kört idézi fel, ekkor, 9 másik országgal együtt csatlakozott Magyarország is. "Azt szeretnénk, ha hamarosan újabb köszöntés napját ünnepelhetnénk" – fogalmaz, elvárásokat is hozzátesz, időpontokat azonban nem említ.
"Rajtunk a sor, hogy mi is bizonyítsuk elszántságunkat, és ma már nem az a kérdés, hogy elmélyítsük az uniót vagy szélesítsük: a bővítés minden köre elmélyítést is hozott magával" – VDL az unió történetével folytatja, hozzátéve: a következő bővítésnek is az elmélyítés katalizátorának kell lennie.
Hogy mire gondol? Az egészségügy, a védelem integrált megközelítéséről beszél, és az Európa együtt megközelítésről.
A jogállamiság azonban nem csak a tagjelöltek számára fontos, hanem a tagok számára is, ezért tartja sikernek a bizottság által kezdeményezett jogállamisági jelentések rendszerét. Ezeket így megnyitják azon csatlakozók előtt, akik nagyobb sebességre akarnak kapcsolni.
Ezzel támogatják őket a reformtörekvéseikben – emeli ki.
Ukrajna támogatására továbbra is számíthat Európa – folytatja VDL, sorolva a menekülteket segítő intézkedéseket. Bejelenti, hogy az EU-ban tartózkodók ideiglenes védelmének kiterjesztését javasolja.
További intézkedéseket is sorol a fegyverszállításoktól odáig, hogy a következő években 50 milliárd euróval támogatják az újjáépítést.
"Ez a testület kimondta, hogy Ukrajna jövője, Nyugat-Balkán jövője, Moldova jövője az unióban van" – folytatja, majd hozzáteszi: sokan ezt várják Grúzia esetében is. Kiemeli: egy olyan időszakban, ahol sokan próbálják kiterjeszteni befolyásukat, Európa érdeke támogatni ezeket az országokat. De ezt biztonságban kell tenniük, ezért felül kell vizsgálni ennek feltételeit.
Egy olyan unió jövőképét kell felvázolni, ahol az igazságszolgáltatás független, ahol a szólásszabadságot tisztelik – emeli ki.
Drámaibb hangon folytatja Ursula von der Leyen, amikor egy emberi történetet mesél el az ukrajnai háborúról: egy menekülő nőről, aki a háború első napján Csehországba érkezett, és úgy érezte, Európa az otthona. "Az otthon az, ahol bízunk egymásban, az ukrán nép pedig bízhat Európában" – folytatja.
A nő Viktoria Amelia író, aki, miután biztonságban tudta fiát, visszatért, és később egy orosz rakétatámadás áldozata lett. Az ülésteremben pedig ott van argentin író barátja, aki a nő emlékét ismerteti meg a világgal – a nő képét mutatja fel, amit állva tapsolnak meg a képviselők.
A migráció még mindig a téma, közelebbről az embercsempészettel kapcsolatos – több mint húszéves – jogszabály, amelyet szerinte meg kell újítani: szigorítást és az uniós hatóságok szerepének erősítését várja el.
És persze nemzetközi konferenciát is hirdet, hogy "véget vessünk ennek a gyalázatos bűncselekménynek".
A következő téma a migráció. "A migrációt kezelni kell, ehhez pedig türelemre van szükség, és mindenekelőtt az unión belüli egységre" – tér rá az uniós paktumra, amelynek köszönhetően – a korábbi félelmei ellenére – egyensúlyt tudtak teremteni – fogalmaz.
Miután meghallgattunk minden tagállamot, megnéztünk minden útvonalat, a paktum szellemiségét átültettük a gyakorlatba – fogalmaz, felidézve a belarusz–lengyel határon bekövetkezett káoszt.
Bulgáriának és Romániának mond köszönetet ezen a téren, és elismétli: lehetővé kell tenni haladéktalanul a két ország számára, hogy csatlakozhassanak a schengeni övezethez.
Majd programot hirdet a migráció kezelésével kapcsolatban is.
Oroszország totális háborúja miatt sokan aggódnak a világban, sokan már blokkokban látják a világot – a globalizációval kapcsolatos aggályokkal folytatja.
Vezető szerepre törekszünk a szabályokon alapuló rend szélesítésére – beszél megint egy újabb stratégiáról: "Europe global gateway" – Európa mint a nemzetközi gazdaság összeköttetéseinek megteremtője, emeli ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.