Az ausztráliai üzemek a globális LNG-ellátás nagyjából 7 százalékát adják.
Hiába tárgyalnak már több hete az ausztrál LNG-üzemekben dolgozó munkások és a cégvezetők, a mai határidőig sem tudtak megállapodni sem a fizetésekről, sem a munkakörülményekről, így a dolgozókat képviselő szakszervezetek elrendelték a korábban belengetett sztrájkot. A globális ellátás megszakadásától való félelem felerősödése miatt az európai referenciaérték, a TTF ára 13 százalékkal, megawattóránként 34,50 euróra emelkedett - számolt be a Financial Times.
A sztrájk a Gorgon és a Wheatstone létesítményeket érinti, amelyek a globális LNG-ellátás nagyjából 7 százalékát adják, és amelyeket az amerikai olaj- és gázipari óriás, a Chevron üzemeltet. A szakszervezetek közölték: tagjaik először korlátozott munkabeszüntetést tartanak, ha viszont szeptember 14-ig nem születik megállapodás, két hétre teljesen leállítják a munkát.
„A ma kezdődött sztrájk csak korlátozott mértékben érinti az LNG-kínálatot", a becslések szerint mindössze egy vagy két rakomány LNG-t vontak ki a piacról - mondta Tom Marzec-Manser, az ICIS energetikai tanácsadó cég munkatársa a Financial Times-nak.
A kéthetes sztrájk viszont „körülbelül 1 millió tonna LNG-t vonna ki a piacról" - fogalmazott, hozzátéve: „még akkor is, ha Európa nagyon magas tárolókkal vág neki a télnek, ez a lehetséges kínálatcsökkenés feszesebbé teszi a továbbra is nagyon finoman kiegyensúlyozott globális gázpiacot."
(Nyitóképünk illusztráció. Fotó: AFP / DPA / Marcus Brandt)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.