A beruházást a megszorítások miatt függesztették fel.
Július 16-án elindult annak a Nemzeti Adatközpont Kft.-nek a végelszámolása, mely a Gödre tervezett, soha el nem készült, ám valószínűleg így is milliárdokat felemésztő kormányzati adatközpontért volt felelős, írja az mfor.hu.
A lap felidézi, hogy az adatközpont építését a megszorítások miatt állította le Lázár János, ám az épület akkor már évek óta félkészen állt. Az alapkövét 2016 decemberében tették le, az MTI akkor azt írta, a beruházás 2017 harmadik negyedévében készül el. A tudósítás szerint Tuzson Bence, a Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányzati kommunikációért felelős akkori államtitkára pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a projekt több mint 10 milliárd forintból valósul meg, és majd a modern közigazgatáshoz, a gyorsabb és hatékonyabb ügyfélkiszolgáláshoz járul hozzá azáltal, hogy összeköthetővé teszi a begyűjtött adatokat.
Az építkezés megrekedésére Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő hívta fel a figyelmet 2022 januárjában, amikor a helyszínen egy félkész betontorzót talált. Az építési tábla szerint a létesítmény kivitelezője a Mészáros Lőrinc tulajdonában álló ZÁÉV Építőipari Zrt. A különböző kormányzati és állami nyilatkozatok ugyanakkor nem tették egyértelművé azt a tényt, hogy a gödi beruházás nem valósult meg.
Mivel még az épület sem készült el, semmiféle adat nem érkezhetett ide, megőrizni sem lehetett így belőlük semmit. A Nemzeti Adatközpont Kft. anyagi kiadása ezzel együtt tavaly 97 millió forint volt, 28,1 millió ment el bérekre, idén július közepéig pedig még 35,8 millió lett az anyagi kiadás, és 4,5 millió jutott úgy a bérekre, hogy a társaság létszáma jelentősen csökkent.
A vállalat tulajdonosa a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.. Ők döntöttek tehát úgy július 16-án, hogy egyszerűsített végelszámolással, jogutód nélküli törlik a 3,3 milliárd forintos saját tőkével rendelkező állami céget.
(Nyitóképünkön az adatközpont félbehagyott épülete látható. Az eredeti fotót Hadházy Ákos készítette 2022 januárjában.)
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.