Minden várakozásnál rosszabb lett a magyar GDP-adat; új utakat keresnek a civil szervezetek, miután a Nyílt Társadalom Alapítvány belengette az EU-ból való részleges kivonulást; rendkívüli kamatemeléssel próbálják menteni az orosz gazdaságot. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Olyan harmatgyenge GDP-adat érkezett, hogy az elemzők gyorsan negatívba vitték le az egész évről szóló előrejelzéseiket, miután a KSH kiadta a friss számot. A második negyedévben 2,3 százalékkal esett a gazdaság teljesítménye, és amióta mérik, most először fordult elő az, hogy négy egymást követő negyedévben is csökkenést mérjenek.
Ez pedig jó eséllyel azt is jelenti, hogy elbúcsúzhatunk a kormány másfél százalékos éves növekedési álmától, amivel a költségvetést is tervezték. Még jó, hogy itt van nekünk Parragh László, hogy kifejtse: ahhoz, hogy letörjük az inflációt, igenis szükség van a recesszióra.
Eközben az EU gazdasága ha nem is szárnyal, de továbbra is nő, a magyar adat a harmadik legrosszabb ezen belül. (Igaz, a kormány szerint minden jó lesz nálunk hamarosan, míg Európa gyengélkedik.) Az uniós infláció pedig még tovább lassult, most már alig harmadakkora, mint a magyar, csak a visegrádi államoké maradt 10 százalék fölött.
Az Európai Unión belül végzett munkák döntő részének felfüggesztését, illetve megszüntetését tervezi a Soros György által létrehozott Nyílt Társadalom Alapítvány – szivárgott ki, majd arra kérték a civil szervezetek munkatársait, hogy egyelőre ne nyilatkozzanak, mert a részletek még nincsenek kidolgozva.
A szervezet kommunikációja szerint teljes kivonulásról nincs szó, de ha csak részlegesen hagyják ott az EU-t, a magyar civil szférának az is fájhat. A hazai civil szervezetek most az uniós porondon kényszerülnek keményebb versenyre az EU összes civiljével, és természetesen egymással.
Erősen sikerült a Sziget zárása annak a kormányközeli üzletemberként megnevezett bulizónak, aki egyes leírások szerint részegen előbb elérte, hogy kidobják a biztonságiak, majd a rendőrökkel addig kötekedett, amíg egy karreccsenés nem lett a vége. Kérdésünkre a rendőrség is megerősítette a Blikk információját: a férfi már a rendőröket is fel akarta jelenteni, ez után nem igazolta magát, az előállításnak pedig ellenszegült.
Aztán a Blikk egy névvel is előállt: szerintük Szetlik Gergő, Habony Árpád unokatestvére az illető – hogy ez tényleg így van-e, az mindeddig nem derült ki. Szetlik neve nem forog annyira közszájon, mint más vagyonos NER-vállalkozóké, ám semmiképpen sem ismeretlen, még akkor sem, ha sok olyan cég is van a nevén, amelyek évek óta egyetlen fillér árbevételt sem termeltek.
A hét képe: Kihasználatlanul vesztegelnek a kikötőkben a nyaralóhajók, amelyekkel külföldi turistákat szeretett volna a Tiszához csábítani a kormány
Rendkívüli intézkedésként 350 bázisponttal emelte meg az alapkamatot az orosz jegybank. Szükség is volt a gyors beavatkozásra: a dollár-rubel árfolyam átlépte a 100-as lélektani határt, az infláció pedig már 7,6 százalékosra nőtt.
A nyugati szankciók miatt az orosz cégek egyre nehezebb helyzetben vannak, és most már az átlagos oroszokat is nyugtatni kell, nehogy lakossági pánik miatt boruljon a rubel.
Lassan az európai gazdaság is csökkenteni tudja függését a legfontosabb orosz terméktől, a földgáztól. Az európai gáztárolókat legalábbis úgy sikerült 90 százalékos töltöttségre hozni, hogy abban az orosz energiahordozó aránya jóval alacsonyabb, mint korábban - más kérdés, hogy amivel kiváltják, jóval drágább.
Egyre több magyar vásárol lakást Horvátországban. Ahogy a Greale ingatlanbefektetési tanácsadó szakértője elmondta, sokkal többen vásárolnak külföldön, mint azt bárki gondolja, a horvátországi tengerparti ingatlanokra pedig különösen nagy a kereslet.
Az elmúlt tíz évben több mint duplájára nőtt a Horvátországban vásárolni szándékozó magyarok száma. Természetesen nem csak a magyarok vásárolnak, a külföldi vevők többsége német és osztrák, de sok a szlovén és a cseh érdeklődő is. A magyarokat az is hajtja, hogy sokan a forint gyengülésére számítanak, magasabbak az itthoni kamatok, mint az eurózónában, és senki nem tudja, milyen új jogszabályokat vagy adókat vezetne be a kormány egyik napról a másikra.
Nem egyszerűen nagyot megy a Barbie film, már a Fed sajtótájékoztatóján is előkerült Taylor Swifttel együtt, mint az amerikaiak fogyasztási kedvét, így a teljes amerikai gazdaság kilátásait javító tényező.
Cikkünkben azt vizsgáltuk, tényleg felhúzza-e a fogyasztást a pink őrület, veszik-e azt a tömérdek rózsaszín ruhát, amelyek eláraszották a boltokat. A játékgyártó Mattel mindenesetre gyenge félévet zárt, 23 százalékkal csökkent a forgalma. A Barbie filmhez kapcsolódóan aztán 165 márkapartnerségi megállapodást kötöttek, a cég részvényeinek árfolyama pedig rövid időre nőni kezdett a premier után, de aztán beragadt egy olyan szinten, amely a fele a tíz évvel ezelőttinek.
Csendben és nyugalomban készülhetett volna az októberi tárgyalására a szülei házában Sam Bankman-Fried egykori kriptokirály, miután tavaly 250 millió dolláros óvadékkal elérte, hogy csak Észak-Kalifornia elhagyásának tilalma és a részleges internetmegvonás legyen a kellemetlenség számára addig is. Neki azonban ez nem volt jó, addig fenyegette a tanúkat, élükön a volt barátnőjével, amíg a bíró előzetesbe nem küldte.
Közben kibővítették a vádpontokat is: most már nem csak azzal vádolják, hogy a saját kriptotőzsdéjén, az FTX-en befektetett ügyfélpénzeket tette át a másik vállalatának kasszájába, hanem azzal is, hogy politikusokat vásárolt meg, hogy könnyítsék az üzleti ügyeit. Amíg el nem kezdődik a tárgyalás, az egykor a fényűző életmódjáról is ismert Bankman-Fried egy brooklyni fogda kétszemélyes cellájában készülhet a védekezésre, ahol korábban Jeffrey Epsteint, R. Kellyt vagy El Chapót is fogva tartották, és híres a rossz állapotairól.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.